Południowokoreańska gospodarka kurczyła się w IV kw.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-01-2023, 08:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gospodarka Korei Południowej najprawdopodobniej skurczyła się pod koniec ubiegłego roku. To rezultat schłodzenia globalnego popytu oraz rosnących stóp procentowych, które negatywnie przekładają się na konsumpcję, informuje Reuters.

SeongJoon Cho/Bloomberg

Najnowsze prognozy sugerują, że w IV kwartale 2022 r. PKB Południowej Korei zmniejszył się o 0,3 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. Jeśli ta projekcja się potwierdzi, oznaczać to będzie największy spadek od połowy 2020 r., kiedy to kraj znalazł się w lockdownie wymuszonym pierwszym uderzeniem pandemii Covid-19.

Kwartał wcześniej uzależniona od produkcji eksportowej gospodarka rozwijała się w tempie 0,3 proc.

W ujęciu rocznym PKB prawdopodobnie utrzymał się na plusie notując wzrost rzędu 1,5 proc. W takim przypadku byłaby to niecała połowa wyniku z okresu lipiec-wrzesień, kiedy to gospodarka zyskała 3,1 proc.

Publikacja oficjalnych danych zaplanowana jest na 26 stycznia.

Ekonomiści uważają, że warunki gospodarcze ulegną dalszemu pogorszeniu. Eksport spadł w grudniu o 9,5 proc. w ujęciu rocznym i prawdopodobnie będzie nadal się zmniejszał w związku z rosnącymi obawami przed globalną recesją i spowolnieniem gospodarczym w Chinach, największym partnerze handlowym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane