Czytasz dzięki

Pomorze: 17 mln zł dotacji na organizację kursów

opublikowano: 31-01-2013, 00:00

Unijne dofinansowanie czeka na firmy, które zaplanują i przeprowadzą szkolenia oraz doradztwo na Pomorzu.

To pierwsza w tym roku okazja na sięgnięcie po dotacje dla przedsiębiorców, którzy organizują zajęcia podnoszące kwalifikacje. Na Pomorzu wystartował konkurs z poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” programu Kapitał Ludzki. Do wzięcia jest 17 mln zł. Minimalna wartość jednego przedsięwzięcia to 50 tys. zł, a dostać można na nie maksymalnie 1 mln zł. Konkursowe zmagania organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP).

Odbiorcy tylko z regionu

W szranki o unijne pieniądze mogą stanąć przedsiębiorcy z całego kraju — pod warunkiem że w czasie realizacji projektu będą mieli siedzibę lub oddział na terenie województwa pomorskiego. Natomiast odbiorcami dofinansowywanych zajęć muszą być osoby, które pracują w mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach w tym regionie. Na co można dostać dotacje? Szanse mają projekty, które zakładają ogólne i specjalistyczne szkolenia i doradztwo związane z kursami dla kadr zarządzających i pracowników mikro-, małych i średnich firm.

Tematyka i zakres zajęć powinny być zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami tych przedsiębiorstw. Co istotne, w przypadku projektów dotyczących średnich firm obowiązuje ograniczenie branżowe. Wsparcie można będziekierować tylko do przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w sektorach: technologie informacyjno-telekomunikacyjne (ICT), energetyka, logistyka, outsourcing procesów gospodarczych (BPO) oraz chemia lekka (farmacja i kosmetyka). Ograniczenie nie dotyczy jednak firm, które są członkami klastra kluczowego województwa pomorskiego.

Skorzysta 1,5 tys. osób

Organizatorzy nie wyznaczyli daty zamknięcia naboru. Może to nastąpić dopiero wtedy, gdy łączna wartość złożonych wniosków przekroczy budżet przewidziany na konkurs. Co ważne, w takiej sytuacji UMWP zamieści informację o zamknięciu konkursu z pięciodniowym wyprzedzeniem. Z zajęć ma skorzystać łącznie 1500 pracujących osób, w tym co najmniej 600 pracowników o niskich kwalifikacjach i 150 w wieku powyżej 50 lat. Projekty nie mogą być realizowane dłużej niż dwa lata.

WIĘCEJ INFORMACJI

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Europejskiego Funduszu Społecznego ul. Augustyńskiego 2 80-819 Gdańsk tel.: +58 32-68-221 fax: +58 326-81-93 e-mail: defs@pomorskie.eu www.defs.pomorskie.eu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane