Czytasz dzięki

Ponad 1,2 mld zł dotacji dla opolskich firm z UE

  • PAP
opublikowano: 19-05-2019, 15:30

W ciągu ostatnich 15 lat opolskie firmy otrzymały ponad 1,2 mld zł różnego rodzaju dotacji ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu przedsiębiorcy zrealizowali projekty o wartości 2,3 mld zł - informuje Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało pomoc, jakiej udzielono firmom w regionie ze środków UE.

W latach 2004-2019 dofinansowanych zostało 1114 projektów firm w regionie. W przedsiębiorstwach, które w latach 2004-2019 realizowały unijne projekty, powstało ponad 9 tys. miejsc pracy. Dotacje w ramach przeprowadzanych naborów przeznaczone były m.in. na innowacje w przedsiębiorstwach, nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, zdobywanie nowych rynków zbytu dla towarów czy usług – także na rynkach zagranicznych, tworzenie miejsc opieki w żłobkach, tworzenie domów seniora czy mieszkań wspieranych, a także obiektów turystycznych czy rekreacyjno-sportowych. Ich efekt to m.in. 470 nowych miejsc opieki dla dzieci w niepublicznych żłobkach oraz prawie 840 miejsc opieki dla osób starszych i zależnych.

W ramach trzech rozstrzygniętych w latach 2014-2010 naborów na projekty związane z innowacjami w przedsiębiorstwach do dofinansowania wybrano 56 projektów, a kwota przyznanych na nie dotacji wyniosła prawie 167 mln zł.

W ramach realizowanych przez firmy inwestycji powstały lub powstają np. nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu, czy projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych stopów metali.

Kolejny nabór na innowacje przeprowadzony został w listopadzie 2018 r. W puli było 15,3 mln zł. Wpłynęły w nim 23 wnioski od firm. Następny nabór (piąty konkursowy) na innowacje planowany jest na grudzień 2019 r. W puli będzie 14,7 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm w woj. opolskim zarezerwowano ponad 160 mln euro.

"Obecnie zakontraktowane mamy 89 proc. tej kwoty. W tym roku ogłaszać będziemy jeszcze cztery nabory, a w przyszłym - co najmniej jeden. To, że podsumowujemy minione 15 lat nie oznacza więc absolutnie, że coś kończymy czy zamykamy. Unijne pieniądze do wzięcia ciągle są" – zapewnia Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane