Ponad 250 tys. e-gazet

AB
opublikowano: 28-04-2008, 00:00

Rośnie popularność cyfrowych wydań prasy w Polsce. Czytają je głównie doświadczeni internauci, menedżerowie i emigranci.

Rośnie popularność cyfrowych wydań prasy w Polsce. Czytają je głównie doświadczeni internauci, menedżerowie i emigranci.

Podstawowe zalety cyfrowej prasy, jakie wymieniają jej wydawcy i dystrybutorzy, to błyskawiczny dostęp z każdego miejsca na świecie, proste i szybkie wyszukiwanie potrzebnych informacji, interaktywność i aspekty ekologiczne, czyli oszczędność papieru — wynika z analizy, jaką na temat e-gazet przygotował biznesowy portal Money.pl. Poza tym elektroniczna wersja gazety jest tańsza średnio o 15-20 procent od jej papierowego odpowiednika, a są także tytuły nawet o połowę tańsze.

Trzej najwięksi gracze na rynku sprzedaży cyfrowej prasy w Polsce, firmy: eGazety, Nexto i e-Kiosk, sprzedają miesięcznie w sumie około 270 tys. egzemplarzy. To aż dwa razy więcej, niż sprzedawali rok temu. Ale autorzy analizy Money.pl zwracają uwagę na to, że Związek Kontroli Dystrybucji Prasy nie uwzględnia w swoich danych całej sprzedaży e-prasy (np. nie liczy sprzedaży egzemplarzy archiwalnych), więc nie zawsze jest ona dla wydawców do końca opłacalna.

Z badań przeprowadzonych w lutym przez dom mediowy Value Media wynika, że po e-gazety sięgają najchętniej osoby dobrze wykształcone, po czterdziestce, z reguły zajmujące wysokie stanowiska i doświadczone w korzystaniu z internetu. Najchętniej kupowane w wersji cyfrowej są tygodniki opinii, a także prasa branżowa i specjalistyczna. Z zebranych przez Money.pl u dystrybutorów danych z I kwartału br. wynika, że wśród dzienników sprzedawanych przez firmę eGazety najpopularniejsze są: „Parkiet”, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza” i „Puls Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu