Poncyljusz: nie ma mowy o likwidacji KWK Mysłowice

(Marek Druś)
opublikowano: 12-10-2006, 10:56

W KWK Mysłowice nie zostaną zlikwidowane miejsca pracy, zapowiedział wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz.

Nie ma mowy o likwidacji Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) Mysłowice. Nie zostaną tam zlikwidowane miejsca pracy - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz.

Poncyljusz odpowiadał posłowi Zbyszkowi Zaborowskiemu (SLD), który pytał o plany likwidacji kopalni Mysłowice, gdzie - jak podkreślił - 1200 osób może stracić pracę. Zdaniem Zaborowskiego, jest to szczególnie dziwne w sytuacji, gdy przed kopalniami ustawiają się kolejki po tzw. gruby węgiel.

Poncyljusz wyjaśnił, że w przypadku kopalni Mysłowice ma dojść do jej połączenia z kopalnią Wesoła, znajdującą się "po sąsiedzku", a ich pokłady węglowe stykają się ze sobą.

Dodał, że w Katowickim Holdingu Węglowym (KHW) przygotowano plan konsolidacji kopalń do 2010 r., którego celem - jak podkreślił - nie jest likwidacja kopalń, lecz zoptymalizowanie kosztów działania KHW i kosztów wydobycia.

W 2007 r. ma powstać Centrum Wydobywcze, złożone z kopalń Mysłowice i Wesoła. Dzięki połączeniu będzie można sięgnąć po kolejne złoża węgla, które dzisiaj są niedostępne ze względu na obiekty znajdujące się na powierzchni. Jak podkreślił wiceminister, podstawowym celem konsolidacji jest odwrócenie spadku rentowności Kopalni Mysłowice.

Dodatkowym argumentem za połączeniem ma być odzyskanie na cele inwestycyjne ok. 64 ha gruntów po likwidacji części obiektów powierzchniowych. Poncyljusz zapewnił, że w efekcie zmian pracownicy nie będą stratni, a wyniki KHW po połączeniu będą lepsze.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Poncyljusz: nie ma mowy o likwidacji KWK Mysłowice