Poniedziałek w Pulsie: Indeksy giełdowe są już blisko dna

25-02-2001, 23:17

Zdaniem Henryka Ciszewskiego, dyrektora departamentu doradztwa i analiz rynkowych DM BOŚ, indeksy warszawskiej giełdy znalazły się już blisko dna, a po jego osiągnięciu przez dłuższy czas będziemy mieli do czynienia z trendem horyzontalnym. Analityk zwraca uwagę, że jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nastroje na GPW są informacje o rosnącym bezrobociu.

— Sądzę, że dla wielu inwestorów mogą być to wielkości zatrważające, ponieważ często informują one z wyprzedzeniem o możliwościach koniunkturalnych w gospodarce. A i tak są to tylko dane oficjalne (rejestrowane), faktyczna stopa bezrobocia jest większa. Dane statystyczne mówią, że aby utrzymać stopę bezrobocia na obecnym poziomie, należy przez najbliższe 10 lat stworzyć około 1,5 mln nowych miejsc pracy — twierdzi Henryk Ciszewski.

Pociesza on, że polski rynek powinien pozytywnie odebrać informacje o malejącej w kraju inflacji, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych. Z danych płynących z rynku praw pochodnych na stopy procentowe wynika, że w skali roku oczekiwana jest obniżka stóp na poziomie 4 punktów procentowych.

Na rynku nie jest jednak tak źle, aby specjaliści nie widzieli przedsiębiorstw, które już warto kupować. Analitycy DM BOŚ w niedawno ujawnionych rekomendacjach zalecają kupować akcje takich przedsiębiorstw jak: Elektrim, Jelfa, PKN Orlen i długoterminowo TP SA.

Więcej o nadziejach i obawach analityków z DM BOŚ - w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Poniedziałek w Pulsie: Indeksy giełdowe są już blisko dna