Popyt kontrolował handel

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-11-2005, 00:00

W poniedziałek na europejskich giełdach panowały optymistyczne nastroje. To wynik dobrej piątkowej sesji w USA. Wczoraj dominowały więc wzrosty, co było zasługą zarówno kilku dobrych raportów kwartalnych, jak i stabilizacji na rynku paliwowym. Co prawda po osiągnięciu w piątek kilkunastotygodniowego minimum ceny ropy nieznacznie wzrosły, nadal jednak utrzymują się poniżej 59 USD za baryłkę. Zmniejsza to koszty działalności wielu branż gospodarki, co daje nadzieję na poprawę wyników finansowych.

Odbicie cen ropy pozwoliło na odreagowanie przeceny przez czołowe koncerny paliwowe. Wycena papierów BP, sektorowego lidera, rosła nawet o ponad 1,5 proc., francuski Total drożał jeszcze mocniej. O blisko 3 proc. rosły notowania producenta stali, koncernu Salzgitter. Numer dwa na niemieckim rynku hutniczym podniósł prognozę tegorocznego zysku po znaczącej redukcji kosztów i wzroście popytu na rury wykorzystywane w przemyśle rafineryjnym. W III kwartale zyski spółki wzrosły czterokrotnie.

Niemal 9 proc. zyskały na wartości akcje Persimmon, największego brytyjskiego developera. To rezultat zaaprobowanej przez Westbury oferty przejęcia. Z kolei, po decyzji o odkupieniu od East Asiatic za 1,4 mld USD oddziału produkującego żywność dla dzieci, holenderski Royal Numico tracił około 3 proc.

Otwarcie sesji w Ameryce nie było jednoznaczne. W centrum uwagi znalazły się papiery największego na świecie detalisty, sieci handlowej Wal-Mart Stores. Spółka poprawiła wyniki w minionym kwartale. Bardzo mocno rosły walory producenta papieru, Georgia-Pacific. Spółka zostanie przejęta przez Koch Industries za 13,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy