Porażka: Hawaje na receptę… tylko dla lekarzy

MM
27-07-2012, 00:00

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline zapłaci rekordową karę 3 mld dolarów. Rząd USA ukarał go — jak twierdzi — za największe w historii oszustwo w ochronie zdrowia.

Koncern zalecał podawanie swoich leków poza dozwolonym zakresem (np. leku na depresję pacjentom w wieku poniżej 18 lat, mimo że był przeznaczony tylko dla dorosłych) oraz ukrywał uboczne skutki ich działania. Lekarze zalecali te leki, bo koncern korumpował ich, fundując np. wakacje na Hawajach lub bilety na koncert Madonny.

To nie pierwszy tego typu przypadek. Trzy lata temu, również w USA, producent słynnej viagry — Pfizer — został ukarany kwotą 2,3 mld dolarów. Komentatorzy zwracają uwagę, że mimo kar koncernom farmaceutycznym opłaca się oszukiwać pacjentów, bo na tym i tak zarobią więcej.

Polecamy tę historię polskim lekarzom zapraszanym przez koncerny farmaceutyczne na przyjęcia lub „konferencje” w luksusowych hotelach nad morzem lub w Alpach. Liczymy, że nasz rząd również zajmie się tym problemem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MM

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Porażka: Hawaje na receptę… tylko dla lekarzy