Porta coraz bliżej podium

opublikowano: 09-02-2022, 20:00

Przychody największego rodzimego producenta drzwi wzrosły w 2021 r. o 28 proc. W tym roku ma być podobnie, a potem tempo wzrostu... przyspieszy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dzięki czemu sprzedaż Porty i innych firm z branży tak szybko rośnie
  • jak zmodyfikował plany inwestycyjne największy polski producent drzwi
  • jak Porta wypada na tle innych przedsiębiorstw z branży stolarki okiennej
  • jakie ambicje eksportowe ma pomorska firma

W 2021 r. przychody grupy Porta, największego polskiego producenta drzwi i jednego z największych przedstawicieli branży stolarki otworowej w kraju, wzrosły o 27,7 proc. — do 733 mln zł.

Rosnąca sprzedaż

— To był już kolejny rok, w którym zanotowaliśmy dwucyfrowy wzrost przychodów. Takie są zresztą założenia naszej strategii, którą przyjęliśmy w 2019 r. — mówi Grzegorz Białczak, wiceprezes i dyrektor zarządzający Porta KMI Poland.

Drzwiowy lider:
Drzwiowy lider:
Porta, której wiceprezesem od końca 2020 r. jest Grzegorz Białczak, wciąż umacnia się na pozycji największego polskiego producenta drzwi.
arc

W 2020 r. sprzedaż firmy wyniosła 574 mln zł, rok wcześniej — 475 mln zł. Na razie firma z Bolszewa na Pomorzu zwiększa przychody bez rozbudowy mocy produkcyjnych, lecz dzięki podniesieniu wydajności pięciu zakładów: w Bolszewie, Ełku (dwa), Suwałkach i rumuńskim Aradzie.

Rosnąca inwestycja

— W zeszłym roku podjęliśmy decyzję o budowie szóstej fabryki. Początkowo zakładaliśmy inwestycję na poziomie 140 mln zł, jednak uznaliśmy, że moce wytwórcze fabryki muszą być prawie dwa razy większe — inwestycja będzie zatem kosztować około 50 mln EUR — mówi Grzegorz Białczak firmy.

Porta zakontraktowała już wyposażenie nowego zakładu w Nidzicy, na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Modernizuje też pozostałe fabryki, aby poziom ich produkcji odpowiadał zdolnościom wytwórczym nowego zakładu (jedne produkują np. ościeżnice, inne skrzydła drzwiowe). Na ten cel firma przeznaczy co najmniej kilka milionów euro.

— Nowy zakład powinien być oddany do użytku w III kw. 2023 r. Dzięki niemu oraz modernizacji pozostałych nasze moce produkcyjne wzrosną o ponad jedną piątą — mówi wiceprezes Porty.

Jego zdaniem od 2024 r. sprzedaż Porty będzie się zwiększać w jeszcze większym tempie. W tym i w kolejnym roku oczekuje podobnego wzrostu przychodów jak w ostatnich dwóch latach.

Rosnąca konkurencja

Gdyby faktycznie Porcie udało się utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, już wkrótce mogłaby stać się numerem trzy wśród polskich producentów stolarki otworowej.

Liderem segmentu jest firma Eko-Okna, której przychody w 2020 r. wyniosły 2,03 mld zł. Śląski producent prognozował, że w 2021 r. osiągnie wynik 2,33 mld zł. Drugą pozycję zajmuje pomorski Drutex. W 2020 r. jego przychody wyniosły 1,059 mld zł, a Leszek Gierszewski, założyciel i prezes firmy, deklarował, że w kolejnym roku przekroczą 1,3 mld zł. Ostatnie miejsce na podium ma grupa należąca do Mikołaja Placka, składająca się z Oknoplastu, spółki WnD oraz hiszpańskiej firmy Ampuero. Ich łączne przychody w 2020 r. wyniosły 1,036 mln zł, a w kolejnym, jak przewidywał właściciel, miały przekroczyć 1,2 mld zł. Sprzedaż tylko polskich firm z tej grupy wyniosła w 2020 r. 861,64 mln zł. Wśród największych producentów są jeszcze Dovista, Wiśniowski, Velux i Fakro.

Wiosną zeszłego roku Grzegorz Białczak mówił, że w ciągu trzech lat sprzedaż firmy powinna przekroczyć 1 mld zł rocznie. Teraz nie wyklucza, że tę kwotę uda się osiągnąć wcześniej.

Porta koncentruje się obecnie głównie na rynku polskim, w przeciwieństwie do pozostałych firm z branży. W zeszłym roku eksport odpowiadał za prawie 30 proc. jej przychodów (rok wcześniej za około 25 proc.). Jej drzwi znajdują nabywców głównie w Europie Środkowej: w Czechach, Bułgarii, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech, ale także na bardziej egzotycznych rynkach, m.in. w Wietnamie czy Egipcie.

— Chcemy zwiększyć zagraniczną sprzedaż głównie na tych rynkach, na których już jesteśmy. Chcemy, aby za dwa lata sprzedaż krajowa i eksportowa były podobnej wielkości. Docelowo z zagranicy powinno pochodzić około 70 proc. naszych przychodów — mówi wiceprezes.

Na razie Porta nie wybiera się na podbój Europy Zachodniej, gdzie w wielu krajach znacznie popularniejsze od drzwi z materiałów drewnopochodnych są drzwi z kompozytów, tych zaś nie ma w swoim portfolio.

Rosnąca pozycja

Choć Porta jest obecna tylko w niektórych państwach Unii Europejskiej, to według zeszłorocznych szacunków jest szóstym co do wielkości graczem na rynku drzwi w Europie i w tej klasyfikacji może wkrótce znaleźć się w TOP3.

— Jeśli nasi konkurenci w zeszłym roku rośli w podobnym tempie jak wcześniej — o czym przekonamy się za dwa, trzy miesiące — to z naszą dynamiką mogliśmy już wskoczyć na czwartą, a może nawet na trzecią pozycję w Europie — uważa Grzegorz Białczak.

Okiem eksperta
Popyt sprzyja
Maksymilian Miros
ekspert Centrum Analiz Branżowych

Wynik Porty robi wrażenie. Część zeszłorocznego wzrostu wynika z wyższych cen, reszta to jednak wynik zwiększonego wolumenu sprzedaży.

Strategicznym celem Porty jest osiągnięcie 1 mld zł przychodów. Jeśli nadal będzie się rozwijać tak dynamicznie jak w ostatnich dwóch latach, nie zdziwię się, jeśli ten próg przeskoczy już w przyszłym roku.

Porta bardzo urosła, ale trzeba zauważyć, że dynamicznym, co najmniej kilkunastoprocentowym wzrostem może się pochwalić wiele polskich firm z branży stolarki otworowej. Są dwa zasadnicze powody tego skoku. Pierwszy to już wzrost cen. Drugi — paradoksalnie — wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku. Popyt natomiast rośnie m.in. dlatego, że klienci obawiali się kolejnych podwyżek. Czynnikiem sprzyjającym większości polskich producentów jest oparcie się na eksporcie, a ponieważ ceny rosną także za granicą, klienci coraz chętniej sięgają po okna i drzwi bardziej ekonomiczne. Tu zaś polska produkcja wiedzie prym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane