Portugalczycy zapraszają

Radosław Sajna
opublikowano: 30-03-2004, 00:00

Na początku maja w Portugalii odbędą się uroczyste imprezy towarzyszące rozszerzeniu UE. To okazja do promocji polskich firm.

Z okazji przyjęcia do Unii Europejskiej nowych członków w dwóch największych miastach Portugalii — Lizbonie i Porto — Polska i inne nowe kraje Unii będą prezentować swój dorobek gospodarczy, kulturalny i turystyczny, a przedsiębiorcy wystawią się na wielobranżowych targach.

Targi i wystawy...

Trwające od 1 do 9 maja Międzynarodowe Targi EXPONOR w Porto podzielone zostały na trzy części: EXPOMOVEL (wystawa mebli i oświetlenia), HABITAT (targi wyposażenia domu i ogrodu) oraz DIDACTICA (targi materiałów dydaktycznych i sprzętu szkolnego). Każdy kraj otrzyma bezpłatnie 18 mkw. powierzchni wystawienniczej, z możliwością powiększenia.

— Nie jest to wiele, nie trzeba jednak wozić mebli, bo gwarantujemy obsługę audio-wideo. Wystarczy dostarczyć nam kasetę wideo z ofertą produktu, a my zajmiemy się odpowiednią promocją — mówi Tadeusz Świątkowski z Krajowej Izby Gospodarczej, którego zadaniem jest przygotowanie składu polskiej misji.

Portugalscy organizatorzy — Stowarzyszenie Przedsiębiorców Portugalskich z Porto (AEP) oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Portugalii podkreślają, że są otwarci na propozycje ze strony państw kandydujących, bo to one mają być bohaterami wymienionych już targów i lizbońskich wystaw, uroczyście nazwanych EXPO-Alargamento, czyli EXPO-Rozszerzenie.

Z każdego z nowych państw Unii udział ma wziąć dziesięć firm. Łącznie wystawionych ma być ich 130 (z dziesięciu krajów, które wstąpić mają do UE już 1 maja oraz z Bułgarii, Rumunii i Turcji). Ponadto swoje produkty prezentować ma 80 firm portugalskich i 20 innych.

— Polscy przedsiębiorcy będą mogli pokazać się przede wszystkim na rynku portugalskim, ale trzeba pamiętać, że targi odwiedza wielu przedsiębiorców i konsumentów z całej Europy — podkreśla Tadeusz Świątkowski.

W trakcie targów odbywać się będą też spotkania biznesowe. Przede wszystkim dla sektora budowniczego i materiałów budowlanych, spożywczego i winnego, tekstylnego, obuwniczego, meblarskiego oraz nowoczesnych technologii i elektronicznego.

Lizbona będzie natomiast areną wystaw, na których nowe kraje członkowskie będą pokazywać, co najlepszego mają do zaoferowania. Jeszcze przed oficjalnym rozszerzeniem, 28 kwietnia, odbędzie się dzień Polski i Malty. Reportaże z wystawy mają być pokazane przez publiczną telewizję portugalską RTP.

...i spotkania biznesowe

Dla przedsiębiorców najważniejsze jednak będą bilateralne spotkania biznesowe, workshopy, seminaria, prezentacje możliwości inwestycyjnych i konferencje o gospodarkach państw akcesyjnych. Jak mówi Tadeusz Świątkowski, KIG stara się o dofinansowanie z różnych źródeł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Sajna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Portugalczycy zapraszają