Portugalia od soboty luzuje restrykcje sanitarne

  • PAP
opublikowano: 29-04-2021, 22:35

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek wieczorem luzowanie restrykcji sanitarnych wprowadzonych z powodu pandemii Covid-19. Sprecyzował, że będą one wprowadzane na podstawie przepisów o stanie klęski i zaczną obowiązywać od soboty.

Szef rządu podczas konferencji prasowej w Lizbonie wyjaśnił, że w nocy z piątku na sobotę w Portugalii przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, a całe terytorium kraju znajdzie się w stanie klęski.

Wyjaśnił, że w związku ze spadającą liczbą zakażeń, wynoszącą w kwietniu średnio około 500 na dobę, władze podjęły decyzję o luzowaniu restrykcji sanitarnych i przejściu “na przepisy dotyczące niższego stanu zagrożenia”.

Na podstawie przepisów o stanie klęski Portugalia od soboty przywróci swobodny ruch na granicy z Hiszpanią. Oznacza to, że znikną obowiązujące od końca stycznia kontrole graniczne.

Premier Costa ogłosił, że od 1 maja wydłużone zostaną również godziny pracy centrów handlowych, supermarketów, kawiarni i restauracji, a także ośrodków kultury.

Zgodnie z nowymi przepisami sanitarnymi rząd zgodził się także na organizację przyjęć weselnych i chrzcin w lokalach zbiorowego żywienia. Zastrzegł jednak, że liczba stolików podczas tych wydarzeń musi zostać ograniczona do 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane