Posłowie o ograniczeniu nadmiernych zapasów papierosów

14-03-2007, 21:33

Ograniczenie gromadzenia nadmiernych zapasów papierosów przez firmy tytoniowe przed podwyżką akcyzy - zakłada projekt ustawy Samoobrony o podatku akcyzowym. W środę, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Chodzi o zapobieganie sytuacjom, w których firmy tworzą nadmierne zapasy papierosów przed planowaną podwyżką akcyzy, by po podwyżce sprzedać je z zyskiem.

Projekt, którego zamysł poparły wszystkie kluby poselskie, trafił po pierwszym czytaniu do poprawek w komisjach sejmowych. Ma on związek z wymaganą prawem UE cykliczną podwyżką akcyzy na początku roku, by stopniowo dostosować wysokość podatku do norm UE.

Zgodnie z dyrektywą UE, Polska musi podwyższać akcyzę na wyroby tytoniowe do poziomu unijnego, do końca 2008 r. W Unii akcyza odprowadzana do budżetu przez rynek tytoniowy kształtuje się na poziomie ok. 64 euro od tysiąca sztuk papierosów, podczas gdy w ub. r. w Polsce wynosiła ok. 160 zł (odpowiednio ok. 40 euro) od tysiąca sztuk - poinformował Jan Łopata z PSL.

Jak zaznaczyła poseł Renata Rochnowska z Samoobrony, tworzenie nadmiernych zapasów papierosów przed podwyżką akcyzy i sprzedawanie ich "po starych cenach" jeszcze po podwyżce powoduje, iż budżet państwa traci rocznie ok. 400 mln zł z tytułu podatku akcyzowego od tych towarów.

Według danych Samoobrony, papierosy, od których firmy zapłaciły niższą akcyzę, są sprzedawane jeszcze 3-4 miesiące, a w przypadku niektórych marek - ok. 6 miesięcy po podwyżce. Okres wyprzedawania "tanich" zapasów wydłużył się prawie dwukrotnie po wejściu Polski do Unii, odkąd zaczęły obowiązywać dyrektywy o stopniowym dostosowywaniu akcyzy do poziomu UE - wynika z danych wnioskodawców projektu.

Autorzy uzasadniają też, że duże firmy tytoniowe, które stać na tworzenie zapasów, uzyskują w ten sposób przewagę nad mniejszymi producentami. Może to prowadzić do wyeliminowania mniejszych firm z rynku.

Obecne prawo nie daje możliwości zapobiegania gromadzeniu zapasów papierosów u dużych producentów. Aby to zmienić, autorzy chcą wprowadzić tzw. opłatę wyrównawczą, stanowiącą różnicę między stawką akcyzy przed podwyżką i po podwyżce. Opłata dotyczyłaby nadmiernych zapasów robionych w tzw. okresie prewencyjnym, czyli 45 dni kalendarzowych przed planowaną podwyżką.

Jak powiedział wiceminister finansów Jacek Dominik, także rząd popiera mechanizm ograniczenia nadmiernych zapasów. W ubiegłorocznej opinii do poselskiego projektu, rząd proponował jednak, aby regulacje w sprawie akcyzy na wyroby tytoniowe zawrzeć w projekcie nowej ustawy akcyzowej, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Finansów.

Rząd nie widzi przeszkód, aby prace nad tym projektem w parlamencie toczyły się równolegle z pracami w resorcie finansów nad tzw. "dużą (kompleksową - PAP) zmianą ustawy o akcyzie" - powiedział wiceminister. Aby poselski projekt miał dodatnie skutki dla budżetu, musi "zaowocować" nowelizacją ustawy do końca 2007 r., jeszcze przed kolejną podwyżką akcyzy. (PAP)

kso/ mmt/ krf/

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Posłowie o ograniczeniu nadmiernych zapasów papierosów