Pośmiertny Nobel dla papieża nie jest możliwy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-04-2005, 13:24

Papież Jan Paweł II nie może być pośmiertnie uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla - podano w poniedziałek wnorweskiej stolicy.

Papież Jan Paweł II nie może być pośmiertnie uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla - podano w poniedziałek wnorweskiej stolicy.

    Rzeczniczka Instytutu Noblowskiego w Oslo wyjaśniła, że uniemożliwia to zmiana regulaminu nagrody, dokonana jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia.

    Jan Paweł II już od lat 80. wymieniany był wśród kandydatów do tej najsłynniejszej nagrody świata - przypomina agencja dpa.  Z powodu swego zdecydowanego sprzeciwu wobec wojny w Iraku, szczególnie w ostatnich latach zaliczany był do ścisłego grona  kandydatów i krótko przed upływem terminu nominacji 1 lutego, został oficjalne zaproponowany do pokojowego Nobla 2005.   

    Niemiecka agencja przypomina, jest jedynym laureatem pośmiertnie odznaczonym Pokojową Nagroda Nobla był szwedzki dyplomata, sekretarz generalny ONZ, Dag Hammarskjöld. 17 lub 18 września 1961 roku, w trakcie mediacyjnej misji w wojnie w Kongu, zginął w katastrofie lotniczej; kilka tygodni później otrzymał w Oslo Nobla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pośmiertny Nobel dla papieża nie jest możliwy