Postawmy na MiS-ie

Analizy Online za KBC TFI
opublikowano: 17-11-2009, 10:35

W długim terminie najwięcej dadzą zarobić małe i średnie spółki – uważa Kazimierz Szpak, zastępca dyrektora biura zarządzania aktywami KBC TFI.

Sezon wyników spółek mamy już za sobą i - jak to zwykle bywa - wyniki te dały inwestorom jednoznacznej wskazówki. I choć zagregowany poziom wyników za 3 kwartał ma wyraźnie wydźwięk pozytywny, a wielu kluczowym spółkom udało się znacząco pobić oczekiwania analityków, dwa tygodnie wzrostów na giełdzie może oznaczać, że dobre dane zostały już skonsumowane. A jeśli tak, to dalsze zachowanie się polskiego rynku akcji będzie zależne od sygnałów z zagranicy, a krajowe informacje raczej nie będą miały istotniejszego wpływu.

W krótkim terminie najbardziej prawdopodobna wydaje się kontynuacja obecnego trendu wzrostowego przerywanego niezbyt głębokimi korektami. W średnim terminie, rynek z pewnością zwolni i możemy być nawet świadkami większej korekty. To jednak będzie zależało nie tylko od zachowania się rynków zagranicznych, rynków surowcowych lub amerykańskiego dolara, ale też w bardzo istotny sposób od osób inwestujących w krajowe fundusze inwestycyjne. Jeśli fundusze te będą - jak do tej pory - bardzo niechętnie kupowane, trudno oczekiwać wzrostów w segmencie małych i średnich spółek, gdzie większość krajowych funduszy inwestycyjnych jest dość mocno przeważona. W długim terminie zdecydowanie obstawiam wzrosty i dziwi mnie, że wielu krajowych inwestorów nadal omija giełdę. I choć duże spółki pod tym względem wydają się bezpieczniejsze, bo kupuje je zagranica, podtrzymuję swoją wcześniejszą opinię, że małe i średnie spółki w długim terminie są bardziej perspektywiczne i dadzą więcej zarobić. W fazie wzrostu gospodarczego te spółki prawie zawsze zyskują bardziej.

Analizy Online za KBC TFI (komentarz tygodniowy)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Analizy Online za KBC TFI

Polecane