Postępowania do wznowienia

KOMENTARZ PRAWNIKA
opublikowano: 02-08-2015, 22:00

KATARZYNA ORZEŁ, wspólnik w Orzeł Stankiewicz Kancelaria Radców Prawnych:

23 czerwca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który całkowicie zmienił zasady ochrony praw autorskich w Polsce. Trybunał orzekł, że obowiązujący do tej pory przepis umożliwiający zasądzanie od podmiotu, który naruszył prawa autorskie trzykrotności wynagrodzenia z tytułu ich wykorzystywania (jako odszkodowania), jest niekonstytucyjny. Jednocześnie w motywach rozstrzygnięcia jasno wskazano, że w takim wypadku wystarczającym odszkodowaniem powinno być jednokrotne wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich.

Po publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw przepis dotyczący trzykrotności wynagrodzenia utracił swoją moc z dniem 1 lipca 2015 r. Co oznacza to dla zwykłych przedsiębiorców, pracujących z prawami autorskimi na co dzień? Przede wszystkim oczywiście w razie naruszenia praw autorskich nie ma obecnie możliwości domagania się odszkodowania w wysokości trzykrotności wynagrodzenia — naruszenia praw autorskich będą zatem tańsze dla naruszyciela.

Ważne jednak, że wskazany wyrok ma bardzo duże znaczenie dla spraw, które już się zakończyły. Zgodnie bowiem z zasadami określonymi w Kodeksie postępowania cywilnego w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie wyroku trybunału można składać skargi o wznowienie postępowania w sprawach, w których przepis uchylony przez Trybunał był podstawą rozstrzygnięcia. Dotyczy to jednocześnie wszystkich spraw, które zostały prawomocnie zakończone (a więc wydano wyrok drugiej instancji lub doszło do uprawomocnienia się wyroku pierwszej instancji — jeśli nie była wnoszona apelacja) w okresie aż 5 lat od dnia wniesienia skargi. Możliwość ta dotyczy zatem wszystkich spraw, które zakończyły się po 30 września 2010 r., a w razie szybkiego złożenia wniosku także tych zakończonych w sierpniu i wrześniu 2010 r.

W efekcie oznacza to, że w przypadku, jeśli w ostatnich 5 latach podmiot został wyrokiem sądu zobowiązany do zapłaty odszkodowania za naruszenie praw autorskich w wysokości trzykrotności wynagrodzenia za te prawa — może teraz żądać wznowienia postępowania. W efekcie wznowienia Sąd będzie musiał zastosować do danej sprawy nowy stan prawny — a więc stan prawny, zgodnie z którym nie jest dopuszczalne orzekanie odszkodowań w trzykrotnej wysokości. W efekcie Sąd będzie zobowiązany do zmniejszenia zasądzonego wobec pozwanego odszkodowania o 2/3 — zmniejszając je do wartości jednokrotnego wynagrodzenia za korzystanie z praw autorskich.

Podsumowując, jeszcze przez dwa miesiące wszyscy, którzy przegrali w ostatnich latach proces dotyczący odszkodowania za korzystanie z praw autorskich i zostali zobowiązani do zapłaty odszkodowania w wysokości trzykrotności ich wartości — mogą żądać zmiany tego wyroku i odzyskać wypłacone odszkodowania. Istotne jest przy tym, że terminu na wniesienie skargi o wznowienie nie można przedłużyć.

Jeśli zatem w ostatnich latach państwa firma została pozwana i przegrała sprawę o naruszenie praw autorskich — teraz jest czas na działanie. Jeszcze przez 2 miesiące można wnosić wnioski o wznowienie postępowania i odzyskać większość z zapłaconego odszkodowania. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PRAWNIKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu