Postwirusowe pomysły inwestycyjne

opublikowano: 22-06-2020, 22:00

Domy zamiast mieszkań, transport na niższych obrotach, w ofensywie 5G i praca zdalna — taki będzie świat według banku Morgan Stanley.

Eksperci banku Morgan Stanley przygotowali analizę branż, które ich zdaniem będą wyglądać zupełnie inaczej w czasie po pandemii wskutek np. zmian zachowań konsumentów i zmiany strumienia wydatków publicznych.

Raport dotyczy oczywiście rynku amerykańskiego, ale może być też inspiracją dla inwestorów z innych krajów.

Specjaliści MS spodziewają się wzmocnienia obserwowanego już w Stanach Zjednoczonych trendu budowy domów jednorodzinnych. Dlatego rekomendują fundusze REIT, które inwestują w tego rodzaju aktywa kosztem tych zaangażowanych w budownictwo mieszkaniowe.

Na GPW REIT nie funkcjonują, a deweloperzy skupieni są głównie na budownictwie mieszkaniowym — budowa domów jednorodzinnych to margines biznesu. MS spodziewa się zwiększenia wydatków banków na technologie, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa. Oszczędności notowane będą natomiast na wydatkach na wynajem biur, ze względu na utrzymanie pracy zdalnej przez wielu pracowników. W Polsce m.in. Idea Bank zapowiedział, że po pandemii znaczna część zatrudnionych będzie mogła pracować z domu.

Według analityków wygranymi czasów postwirusowych będą spółki-uczestnicy rewolucji 5G. Na przeciwnym biegunie znajdą się natomiast spółki transportowe i budowlane. Te pierwsze wskutek spadku liczby osób podróżujących regularnie do pracy, te drugie — wskutek spodziewanego ograniczenia publicznych wydatków na infrastrukturę.

Dodatkowo ucierpią one na zmniejszeniu inwestycji w powierzchnie biurowe i hotelowe (to konsekwencja spadku podróży biznesowych). Jedynym notowanym na GPW operatorem autostrady jest Stalexport-Autostrady (odcinek A4 Kraków– –Katowice), a budową infrastruktury, biur i hoteli zajmują się np. Budimex, Erbud i Mirbud.

MS spodziewa się gorszych czasów dla restauracji i barów, bo więcej osób będzie jeść w domu ze względu na wzrost bezrobocia i spadek dochodów. W czasie poprzedniej recesji w USA wzrosły natomiast obroty dostawców jedzenia. Na GPW te tendencje dotyczyć będą m.in. sieci AmRest i Sfinks.

Oto rekomendacje JP Morgana

Bezkrytyczne podejście do portfela sprawdziło się w kwietniu i maju, ale teraz nadszedł czas na bardziej selektywne zakupy na rynku, uważają stratedzy amerykańskiego banku. Inwestorzy powinni być bardziej selektywni w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a zwroty z aktywów prawdopodobnie będą zróżnicowane, ponieważ płynność „nie jest w stanie w nieskończoność przezwyciężać określonych słabości ”, wynika z raportu strategów banku JPMorgan Chase.

Ich zdaniem, bezkrytyczne podejście do portfela w dużej mierze sprawdziłoby się w kwietniu i maju, kiedy większość aktywów finansowych drożała w szybkim tempie, co jest typowe w punkcie zwrotym w cyklu, napisali eksperci pod kierownictwem Johna Normanda w notce z 19 czerwca. Jak dodali, ekstremalna dynamika pozycjonowania i płynności, a także zakupy aktywów przez bank centralny przyczyniły się do zwiększenia korelacji między aktywami, która okazała sie być najwyższą od 20 lat.

„Ale zazwyczaj te wysokie korelacje wracają do średnich długoterminowych w ciągu kilku miesięcy, po części dlatego, że tempo luzowania ilościowego spowalnia, co po pozwala na powrót na pierwszy plan czynników specyficznych dla kraju, sektora i firmy” — napisali stratedzy.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane