Postwirusowe pomysły inwestycyjne

opublikowano: 22-06-2020, 22:00

Domy zamiast mieszkań, transport na niższych obrotach, w ofensywie 5G i praca zdalna — taki będzie świat według banku Morgan Stanley.

Eksperci banku Morgan Stanley przygotowali analizę branż, które ich zdaniem będą wyglądać zupełnie inaczej w czasie po pandemii wskutek np. zmian zachowań konsumentów i zmiany strumienia wydatków publicznych.

Raport dotyczy oczywiście rynku amerykańskiego, ale może być też inspiracją dla inwestorów z innych krajów.

Specjaliści MS spodziewają się wzmocnienia obserwowanego już w Stanach Zjednoczonych trendu budowy domów jednorodzinnych. Dlatego rekomendują fundusze REIT, które inwestują w tego rodzaju aktywa kosztem tych zaangażowanych w budownictwo mieszkaniowe.

Na GPW REIT nie funkcjonują, a deweloperzy skupieni są głównie na budownictwie mieszkaniowym — budowa domów jednorodzinnych to margines biznesu. MS spodziewa się zwiększenia wydatków banków na technologie, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa. Oszczędności notowane będą natomiast na wydatkach na wynajem biur, ze względu na utrzymanie pracy zdalnej przez wielu pracowników. W Polsce m.in. Idea Bank zapowiedział, że po pandemii znaczna część zatrudnionych będzie mogła pracować z domu.

Według analityków wygranymi czasów postwirusowych będą spółki-uczestnicy rewolucji 5G. Na przeciwnym biegunie znajdą się natomiast spółki transportowe i budowlane. Te pierwsze wskutek spadku liczby osób podróżujących regularnie do pracy, te drugie — wskutek spodziewanego ograniczenia publicznych wydatków na infrastrukturę.

Dodatkowo ucierpią one na zmniejszeniu inwestycji w powierzchnie biurowe i hotelowe (to konsekwencja spadku podróży biznesowych). Jedynym notowanym na GPW operatorem autostrady jest Stalexport-Autostrady (odcinek A4 Kraków– –Katowice), a budową infrastruktury, biur i hoteli zajmują się np. Budimex, Erbud i Mirbud.

MS spodziewa się gorszych czasów dla restauracji i barów, bo więcej osób będzie jeść w domu ze względu na wzrost bezrobocia i spadek dochodów. W czasie poprzedniej recesji w USA wzrosły natomiast obroty dostawców jedzenia. Na GPW te tendencje dotyczyć będą m.in. sieci AmRest i Sfinks.

Oto rekomendacje JP Morgana

Bezkrytyczne podejście do portfela sprawdziło się w kwietniu i maju, ale teraz nadszedł czas na bardziej selektywne zakupy na rynku, uważają stratedzy amerykańskiego banku. Inwestorzy powinni być bardziej selektywni w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a zwroty z aktywów prawdopodobnie będą zróżnicowane, ponieważ płynność „nie jest w stanie w nieskończoność przezwyciężać określonych słabości ”, wynika z raportu strategów banku JPMorgan Chase.

Ich zdaniem, bezkrytyczne podejście do portfela w dużej mierze sprawdziłoby się w kwietniu i maju, kiedy większość aktywów finansowych drożała w szybkim tempie, co jest typowe w punkcie zwrotym w cyklu, napisali eksperci pod kierownictwem Johna Normanda w notce z 19 czerwca. Jak dodali, ekstremalna dynamika pozycjonowania i płynności, a także zakupy aktywów przez bank centralny przyczyniły się do zwiększenia korelacji między aktywami, która okazała sie być najwyższą od 20 lat.

„Ale zazwyczaj te wysokie korelacje wracają do średnich długoterminowych w ciągu kilku miesięcy, po części dlatego, że tempo luzowania ilościowego spowalnia, co po pozwala na powrót na pierwszy plan czynników specyficznych dla kraju, sektora i firmy” — napisali stratedzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane