Poszukiwanie surowców powinno być priorytetem

PB
opublikowano: 2011-03-30 17:49

28 i 29 marca 2011 r. w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona tematyce poszukiwań gazu łupkowego. Organizatorem był Orlen Upstream, spółka grupy kapitałowej PKN Orlen.

Współorganizatorami konferencji były Energy and Geoscience Institute — University of Utah i Schlumebrger Innovation Center. W konferencji udział wzięli eksperci zajmujący się badaniami i poszukiwaniami gazu łupkowego z całego świata. W drugim dniu imprezy jej specjalnym gościem był premier Donald Tusk.

Premier podkreślił, że poszukiwanie w Polsce surowców, w tym także gazu łupkowego, wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw energii, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie. Dodał, że surowce są też bronią polityczną, dlatego Polska powinna być jak najbardziej niezależna od zewnętrznych dostaw.

W czasie swojego wystąpienia premier zadeklarował, że osobiście będzie się angażował w optymalizację warunków poszukiwań, logistyki i biznesu związanego z wydobyciem gazu łupkowego. Podkreślił także, że Polska inwestuje gigantyczne pieniądze w nowoczesną sieć gazociągów. Jego zdaniem dziś Polska staje się, szczególnie jeśli chodzi o korytarz północ — południe, ale nie tylko, kluczowym miejscem dla urealnienia wspólnego rynku energetycznego dla Unii Europejskiej.

— Jesteśmy zdeterminowani, aby poszukiwania i wykorzystanie gazu łupkowego w Polsce stało się faktem. Każdy metr sześcienny gazu łupkowego w Polsce — jeśli to możliwe — powinien być wykorzystany — podkreślił premier Donald Tusk.

Premier wyraził również nadzieję, że wtorkowa debata da poczucie bezpieczeństwa i nadzieję milionom ludzi, którzy nie muszą się znać na technologii wydobycia gazu łupkowego, ale mają prawo wierzyć, że o ich bezpieczeństwo energetyczne troszczą się ludzie kompetentni, że instytucje i politycy dbają o ich energetyczną przyszłość.

— Kiedy zrozumieliśmy, że polska energetyka oparta w tak dużym stopniu na węglu, wymaga prawdziwej rewolucji, kiedy zrozumieliśmy, że gaz i ropa stały się strategicznym czynnikiem politycznym, to wtedy także zrozumieliśmy, że poszukiwania własnych źródeł energii muszą stanowić priorytet dla Polski. Trzeba wykorzystać każdą szansę na znalezienie nowych złóż — podkreślił premier.

Skały łupkowe są jednym ze źródeł gazu niekonwencjonalnego. Chodzi o złoża, w których gaz uwięziony jest w skałach ilastych albo w trudno dostępnych porach skalnych.

Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk
None
None