Potencjał giełd ograniczony

Obserwowane od początku roku na globalnych giełdach silne zwyżki znacznie spowolnią w kolejnych miesiącach, uważa ekspert Goldman Sachs Group.

Od końca grudnia grupujący zarówno wschodzące, jak i dojrzałe rynki akcji indeks MSCI ACWI wzrósł o 5,3 proc., co w tak oznaczonym początku roku zdarzyło się w XXI w. tylko raz — w ubiegłym roku. Te dynamiczne zwyżki wynikały z odwrócenia wyjątkowo słabych nastrojów rynkowych i będą musiały znacznie spowolnić w kolejnych miesiącach, zapowiada Peter Oppenheimer, główny strateg globalnych rynków akcji w Goldmanie Sachsie. Jego zdaniem grudzień został całkowicie zdominowany przez pesymizm, związany z napięciami handlowymi między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, obawami przed twardym brexitem oraz przed głębokim spowolnieniem na świecie.

— Potencjał tego rajdu jest ograniczony. W tym roku na najważniejszych rynkach oczekujemy dość powolnego wzrostu zysków, a to nie pozwoli indeksom na wyraźne umocnienie — przewiduje Peter Oppenheimer, który kilka dni temu udzielił wywiadu telewizji Bloomberg przy okazji konferencji w Hongkongu.

Zdaniem specjalisty, w bieżącym roku inwestorzy skupią się na dwóch kwestiach. Pierwsza to skala globalnego spowolnienia — czy będzie ono tak głębokie, jak inwestorzy obawiali się w grudniu, czy raczej dane będą zaskakiwać in plus. Peter Oppenheimer przewiduje ten drugi wariant, co oznacza, że Stany Zjednoczone dotknie spowolnienie, jednak nie będzie ono tak głębokie, jak wynikałoby z najgorszych obaw. Druga kwestia to wyniki spółek, które według stratega Goldmana Sachsa będą na większości głównych rynków słabsze od obecnych prognoz analityków. Jednak nie musi to oznaczać presji na pogorszenie koniunktury, bo w rynkowych cenach akcji jest już uwzględnionych wiele niekorzystnych informacji. Widać to po tym, że spółki obecnie publikujące słabsze od prognoz wyniki nie są karane poważniejszą wyprzedażą akcji, przekonuje specjalista.

— Ten rajd jeszcze trochę potrwa. Umiarkowany wzrost zysków pomoże w osiągnięciu dodatnich stóp zwrotu, jednak nie będą one wysokie, a większość rynków będzie utrzymywała się w tendencji bocznej — zapowiada Peter Oppenheimer.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu