Potencjał jest, chętnych na akcje na razie brak

Tomasz Nawrocki StockWatch.pl
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

Przyszłość branży IT na GPW

Sektor informatyczny, najbardziej intelektualny i innowacyjny w polskiej gospodarce, jest wyceniany raczej tanio. Przeciętna wartość C/WK po zakończeniu sezonu raportów kwartalnych wynosiła 1,46. To oznacza, że majątkowo spółki nie są niedowartościowane, ale w przypadku tego akurat sektora majątek nie jest najważniejszym aktywem. To ludzie, doświadczenie i rozwiązania informatyczne, których wartość często nie jest ujawniona w bilansie spółek.

Liczne przejęcia innych podmiotów powodują akumulowanie w majątku tak zwanej wartości firmy, odpowiadającej premii zapłaconej w poszczególnych przejęciach. W takiej sytuacji jest grupa Asseco Poland, w której łączna wartość firmy przekracza 4 mld zł, a więc stanowi 2/3 kapitałów własnych. Stąd pozornie nieracjonalnie niska wartość wskaźnika C/WK, który w odniesieniu do pozostałych aktywów, powinien wynosić około 1. Znamienny jest jednak fakt, że na amerykańskiej giełdzie analogiczny wskaźnik dla sektora oprogramowania i usług dla biznesu wynosi około 10.

Tomasz Nawrocki

StockWatch.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Nawrocki StockWatch.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu