Potrzebna pomoc przy kredycie

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 20-11-2017, 22:00

Mikrofirmy w celu pozyskania pieniędzy z banku coraz chętniej korzystają ze wsparcia pośredników finansowych.

Przedsiębiorcy przy pomocy podmiotów zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) w trzecim kwartale tego roku wzięli kredyty na kwotę ponad 607 mln zł. To o 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej korzystali przy tym ze wsparcia Expander Advisors (263 mln zł wypłaconych kredytów) oraz Open Finance (177 mln zł). W dalszejkolejności zwracali się do mFinance, Notus Finance oraz Gold Finance. Zdaniem Adriana Jarosza, prezesa ZFPF, wzrost kwoty kredytów udzielonych za pośrednictwem członków związku pokazuje, że firmy decydują się na zewnętrzne finansowanie coraz bardziej świadomie.

Natomiast Przemysław Guberow, wiceprezes ZFPF, dodaje, że z usług pośredników w pozyskiwaniu kredytów znacznie częściej korzystają najmniejsze przedsiębiorstwa. Jednocześnie przedstawiciele ZFPF przypominają, kiedy warto skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym, a w jakim przypadku bardziej odpowiednibędzie kredyt obrotowy lub inwestycyjny.

To pierwsze rozwiązanie może opłacić się szczególnie młodym przedsiębiorcom, którym pieniądze często są niezbędne do utrzymania płynności, w momencie, kiedy muszą zainwestować, żeby zrealizować kontrakt, a nie mają jeszcze niezbędnego zaplecza finansowego — i nie wiedzą, ile dokładnie gotówki będą potrzebować.

Plusem jest tutaj naliczanie odsetek za wykorzystaną kwotę kredytu, a nie tę, która jest faktycznie dostępna w rachunku. Debet zostaje spłacany natychmiast po wpłynięciu pieniędzy na konto. Natomiast kredyt obrotowy będzie najbardziej odpowiednidla firm, które wypracowały już renomę na rynku oraz mają dobrą historię kredytową, ale potrzebują zastrzyku gotówki na bieżące wydatki związane z prowadzeniem biznesu.

Kredyt inwestycyjny, którego spłata może być rozłożona na dłuższy okres (nawet 15-20 lat), a kwoty mogą sięgać kilku milionów złotych, przeznaczony jest natomiast dla podmiotów planujących większe wydatki. Firma musi mieć jednak ugruntowaną pozycję na rynku i wykazać, że planowana przez nią inwestycja, na którą chce przeznaczyć pieniądze, się opłaci. — Trzeba liczyć się także z dodatkowymi zabezpieczeniami — podkreśla Monika Mojzesowicz, ekspert ZFPF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu