Potrzebny jest audyt

DI
opublikowano: 07-09-2011, 00:00

Stworzenie odpowiedniego otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej jest podstawowym zadaniem nowego parlamentu i rządu. Przedsiębiorcy ocenią przepisy pozytywnie, jeśli będą przejrzyste i stabilne. Niestety, pomysły głównych partii politycznych w zakresie poprawy procesu legislacyjnego są niewystarczające.

Postulujemy przeprowadzenie w nowej kadencji kompleksowej reformy systemu stanowienia prawa. Jej fundamentami powinno się stać wzmocnienie roli konsultacji społecznych oraz zwiększenie znaczenia oceny skutków regulacji wraz z oceną kosztów. Projekty należy rzetelnie konsultować z zainteresowanymi podmiotami, a także przeprowadzić poważną analizę ich skutków finansowych. W legislacji, podobnie jak w ochronie zdrowia, naczelną zasadą powinno być — primum non nocere (przede wszystkim nie szkodzić).

Doszliśmy już do momentu, w którym przed przyjęciem nowych regulacji należy przeprowadzić audyt przepisów istniejących i się zastanowić, czy zamiast stanowić nowe prawo, nie lepiej najpierw uchylić już obowiązujące. Uchwalanie coraz to nowych przepisów na pewno nie doprowadzi do deregulacji gospodarki.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu