Potrzebny konkurs na prezesa JSW

Spółka będzie mieć nowego szefa, ale stare problemy. Czyli niskie ceny węgla, wysokie koszty i groźbę strajku.

Szykuje się konkurs u jedynego producenta węgla koksującego w Polsce. Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukać prezesa. — W najbliższym czasie można się spodziewać decyzji o konkursie — mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka prasowa JSW.

W piątek rezygnację ze stanowiska prezesa JSW złożył Edward Szlęk, powołany w kwietniu, a wcześniej związany ze spółką zależną z grupy. Zadecydowały kwestie zdrowotne, o których — sadząc po nieznacznej reakcji giełdowego kursu — rynek był uprzedzony.

Obowiązki prezesa przejął na razie Józef Myrczek, przewodniczący rady nadzorczej. To jednak naukowiec — trudno przypuszczać, że będzie zarządzać JSW w długim terminie. Do zarządu powołano jednocześnie dwóch nowych wiceprezesów, ds. technicznych i ds. strategii. Obaj byli dotychczas związani z grupą JSW. Nowego prezesa JSW czekają ogromne wyzwania.

— Będzie bardzo trudno, bo ceny węgla koksowego zniżkują. Firma musi nadal ograniczać koszty, by zbilansować wydatki z przychodami. Koszty, które dotychczas udało się ściąć, wynikają po prostu z porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi. Potrzebna jest większa determinacja — uważa Artur Iwański, dyrektor biura analiz w DM PKO BP.

Zarząd JSW nie krył dotychczas, że przy niekorzystnym rynku musi walczyć o utrzymanie płynności. W pierwszym półroczu firma zanotowała 623 mln zł straty. Na dodatek mocno odczuła 17-dniowy strajk z pierwszego kwartału, kiedy wydobycie stanęło. Nie można też wykluczyć powtórki takiego scenariusza, bo ogólnopolskie kierownictwo górniczych związków zawodowych zapowiedziało niedawno, że od 1 października członkowie będą w gotowości strajkowej. Ma to dotyczyć kopalń państwowych: Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i JSW. W ten sposób górnicy wywierają presję na rząd, który jest odpowiedzialny za wdrażanie planu naprawczego dla polskiego węgla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Potrzebny konkurs na prezesa JSW