Powell chce kontynuować stopniowe podwyżki

opublikowano: 24-08-2018, 16:16

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział podczas piątkowego wystąpienia, że oczekuje kontynuacji powolnego, jednak stabilnego cyklu podwyżek stóp procentowych, gdy bank centralny szuka odpowiedniej równowagi pomiędzy wspieraniem wzrostu gospodarczego oraz kontrolą inflacji.

Podczas wystąpienia w Jacksone Hole Powell zapewnił o dobrym stanie gospodarki i powiedział, że nie widzi by inflacja wymykała się spod kontroli.

Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed

Bloomberg

W rezultacie trajektoria, którą od grudnia 2015 r. poruszał się Fed prawdopodobnie nie ulegnie zmianie do czasu wystąpienia istotnych zmian trendów gospodarczych.

Jak podkreślił prezes, bank centralny koncentruje się, by nie dopuścić do hamowania gospodarki i jednocześnie chce stanowić zaporę zabezpieczającą przed wymknięciem się wzrostu gospodarczego spod kontroli.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) odpowiedzialny za politykę monetarną Fed zatwierdził siedem podwyżek stóp procentowych po 25 pb w cyklu zapoczątkowanym w grudniu 2015 r. Głowna stopa procentowa tym samym znajduje się w przedziale 1,75-2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu