Powrócił popyt na papiery

Piotr Burza
opublikowano: 14-06-1999, 00:00

Na początku ubiegłego tygodnia pierwszym sygnałem, że coś zaczyna się ruszać na rynku papierów wartościowych, był poniedziałkowy przetarg bonów skarbowych. Mimo przewidywanego przez analityków dalszego wzrostu rentowności, wszystkie bony utrzymały rentowność z poprzedniego przetargu. Jednak ciągle widoczny był zastój na rynku obligacji. Powodzeniem cieszyły się jedynie papiery o krótszym okresie zapadalności, szczególnie 2-latki. W ocenie ekspertów, ceny obligacji osiągnęły już najniższy możliwy poziom. Inwestorzy czekali jednak na impuls, aby zacząć znów kupować papiery dłużne. Na początku tygodnia nic również nie wskazywało na to, że zagraniczni inwestorzy ponownie zaczną się interesować naszymi papierami.

TAKI MARAZM utrzymywał się przez pierwszą połowę tygodnia. Asekuracyjne transakcje krajowych banków spowodowały, że rynek prawie zamarł.

IMPULS do zakupów pojawił się w środę. Stwierdzenie Ryszarda Kokoszczyńskiego, wiceprezesa NBP, że bank centralny dąży do pełnego upłynnienia złotego, było dawno oczekiwanym sygnałem dla rynku papierów wartościowych. Ta wypowiedź sprawiła, że na polskim rynku zaczęli pojawiać się inwestorzy zagraniczni. Duży bank Londyński zaczął kupować obligacje 5-letnie. Spowodowało to, że chociaż na obligacjach o krótszych okresach zapadalności zawierano niewiele transakcji, to krzywa rentowności na wszystkich papierach wyraźnie poszła w dół.

AGENCJA Standard & Poors (S&P) podniosła rating obligacji denominowanych w walutach obcych z BBB minus, na BBB. Również rating złotówkowych papierów dłużnych z A minus na A. S&P również wysoko oceniła przeprowadzone w Polsce reformy monetarne i gospodarcze.

ANALITYCY przewidywali już kilka tygodni temu, że nasz rating zostanie podniesiony. Inwestorzy czekali jednak do ostatniej chwili z kupnem, każdy bowiem chciał kupić papiery po jak najniższej cenie. Spory ruch odnotowano na rynku bonów skarbowych. Specjaliści przewidują, że na dzisiejszym przetargu rentowność bonów 52-tygodniowych spadnie do 12,10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Powrócił popyt na papiery