Powrót do wzrostów

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 03-03-2021, 11:21

Wczorajsze ostrzeżenia chińskiego regulatora odnośnie możliwości pompowania baniek na zagranicznych rynkach aktywów nie na długo wystraszyły inwestorów. Choć wczorajsza sesja zakończyła się pod kreską, to jedna dziś patrząc na Azję i początek handlu na Starym kontynencie przeważa kolor zielony.

Pomagają w tym komentarze podkreślające przybliżającą się perspektywę impulsu fiskalnego w USA. Zagrożeniem dla byczo nastawionych inwestorów jest ryzyko trzeciej fali pandemii w Europie, które będzie przekładała się na utrzymywanie restrykcji. W USA ten problem nie stanowi tak dużego zagrożenia, tam liczba nowych przypadków systematycznie się kurczy, a administracja Bidena komunikuje, że do czerwca wszyscy dorośli Amerykanie będą mieli możliwość zaszczepienia się. Ryzyka w dół dla cen akcji w związku z przedłużającymi się restrykcjami w Europie powinny pozostawać jednak ograniczone. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia na przełomie roku i wówczas nie poskutkowało to większą przeceną. Choć wydłużenie obostrzeń negatywie oddziaływało na gospodarkę, to jednak nie przekreślało nadziei na silniejsze odbicie w połowie roku i tak jest w dalszym ciągu. Patrząc na dzisiejsze dane PMI dla sektora usługowego za luty, widać mozolną próbę wychodzenia z zapaści tego sektora. Wskaźnik liczony dla wszystkich krajów strefy euro wzrósł minimalnie do 45.7 pkt. z 45.4 pkt. w styczniu, ale wstępne dane wskazywały tylko na 44.7 pkt. Dziś uwagę należy zwrócić na dane ISM dla sektora usługowego w USA oraz raport ADP zapowiadające piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Na rynku walutowym sytuacja pozostaje relatywnie spokojna. Wczoraj kurs EURUSD odbił od 1.20. Amerykańska waluta w ostatnich dniach zyskiwała bez względu na nastroje na rynkach, co było wynikiem wzrostu oczekiwań na szybkie otwieranie się amerykańskiej gospodarki po zatwierdzeniu jednodawkowej szczepionki J&J. Widać jednak, że w sytuacji przybliżającej się wizji zakończenia pandemii, USD nie może przesadnie zyskiwać, co wpisuje się w scenariusz pozostawania głównej pary walutowej w trendzie bocznym.

Na rynku surowcowym wraz z poprawą sentymentu WTI odbija, ale kluczowe wydarzenia dopiero jutro, kiedy to kraje OPEC+ podejmować będą decyzje dotyczącą dalszej wielkości produkcji. Złoto natomiast pozostaje pod presją i zmierza w kierunku 1700 USD. Postrzegane jest ono obecnie jako bezpieczna przystać, którą osłabia wiza powrotu do normalności.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane