Powstaje platforma PPP

Anna Pronińska
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Podzielimy się naszymi doświadczeniami — proponują samorządowcy z Warszawy. Eksperci biją brawo!

Podzielimy się naszymi doświadczeniami — proponują samorządowcy z Warszawy. Eksperci biją brawo!

Stołeczni samorządowcy chcą stworzyć platformę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Cel? Wymiana doświadczeń i pomoc samorządów przy realizacji inwestycji PPP.

— Zamierzamy zrzeszyć kilka miast i powołać stowarzyszenie gmin, które nie będą musiały wydawać pieniędzy na firmy doradcze. Chcemy, by takie jednostki powstały w innych miastach i wymieniały się doświadczeniami — wyjaśnia Norbert Jaźwiński, naczelnik biura obsługi inwestorów w Urzędzie Miasta Warszawy.

Stołeczne władze samorządowe wiedzą, że bez współpracy z firmami doradczymi, które mają doświadczenie w przygotowywaniu projektów w PPP za granicą, nie uda się rozpocząć żadnej inwestycji w kraju. Dlatego samorządowcy w Warszawie podpisali na początku tego roku umowę ramową z czterema firmami doradczymi, które do końca 2011 r. będą m.in. przeprowadzać analizy techniczne, ekonomiczne, studia wykonalności planowanych przedsięwzięć czy przeprowadzą szkolenia dla urzędników.

— Gdy będziemy gotowi, podzielimy się z innymi gminami doświadczeniem. I to za darmo — zapewnia Norbert Jaźwiński.

Zdaniem ekspertów, popularyzowanie idei PPP jest bardzo dobre, ale szkolenie jednych urzędników przez drugich niesie ze sobą też pewne ryzyko.

— Pomysł przekazywania wiedzy i doświadczenia przez urzędników kolegom z innych gmin jest cenny i przydatny, szczególnie że taka inicjatywa może przełamać obawy niektórych partnerów publicznych. Jednak w fazie przygotowywania analiz finansowych i prawnych potrzebny będzie fachowy doradca, bo przedsięwzięcia w PPP są bardzo skomplikowane, a projekty różnią się od siebie — uważa Michał Prochwicz z kancelarii Krassowski, która organizuje szkolenia w zakresie PPP dla partnerów publicznych i prywatnych.

Projektów w PPP nie brakuje. Duże inwestycje poza Warszawą szykują Sopot (rewitalizacja terenów przydworcowych), Kraków (rozbudowa ośrodka sportu) czy Płock (budowa stoku narciarskiego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu