Powstaną indywidualne konta emerytalne

Katarzyna Ostrowska
03-12-2001, 00:00

Od 2003 r. mogą zostać wprowadzone ulgi podatkowe dla III filara. Dotyczyłyby one PPE oraz oszczędzania w ramach indywidualnych kont emerytalnych. Krzysztof Pater, wiceminister pracy, planuje też, że nowelizacja ustawy o OFE wejdzie w życie w połowie 2002 r.

Rząd chce wrócić do pierwotnych założeń dotyczących pracowniczych programach emerytalnych. Ma temu pomóc nowelizacja ustawy.

— Chodzi o pewne uproszczenia, aby pracownicy dostawali pakiet informacji w jak najbardziej dostępnej formie. Trzeba też wrócić do idei rejestracji PPE, a nie wydawania licencji, jak to się dzieje obecnie — uważa Krzysztof Pater, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceminister pracy nie jest w stanie dokładnie określić momentu wejścia w życie noweli ustawy o PPE, jest przekonany jednak, że będzie to w 2002 r.

— Ubiegłoroczna nowelizacja tej ustawy zrobiła wiele złego. Od powstania pierwszego projektu do wejścia w życie ustawy musi minąć krótki okres. Pracodawcy nie mają jednak co czekać na tę nowelę, szczególnie gdy PPE są premiowane w postaci braku podatku od zysków z oszczędności — mówi Krzysztof Pater.

Niezależnie od nowelizacji ustawy o PPE rząd chce wprowadzić zachęty podatkowe dla III filara, czyli możliwość odliczenia pewnych kwot od podstawy opodatkowania. Oprócz PPE dotyczyłoby to także indywidualnego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Krzysztof Pater twierdzi, że można wprowadzić podobny system, jaki istnieje w USA.

— Niektóre instytucje finansowe prowadziłyby odrębne formy oszczędzania na indywidualne konta emerytalne. Wpływałyby na nie kwoty do określonego poziomu rocznie, które byłyby inwestowane. Pieniądze zaś nie mogłyby być wybrane do chwili osiągnięcia wieku emerytalnego — uważa wiceminister pracy.

Osoba zmieniająca pracę, gdzie nie istniałoby już PPE, też mogłaby przelać pieniądze na takie konto.

— Trzeba brać pod uwagę możliwości budżetu. W połowie 2002 r. zostaną podjęte prace nad budżetem na 2003 r. i wtedy będziemy widzieli, czy istnieją szanse na wprowadzenie zmian od tego właśnie roku. Zakładam, że zostaną one wprowadzone za tej kadencji rządu — mówi Krzysztof Pater.

Wiceminister nie chce szacować wysokości zachęt.

— Trzeba bardzo ostrożnie liczyć. Szacowałem kiedyś, że gdyby 25 proc. podatników zdecydowało się na ten krok i odkładało rocznie 600 zł, ubytek dochodów budżetu wynosiłby blisko 500 mln zł. To jest kwota znacząca— mówi wiceminister pracy.

Krzysztof Pater uważa, że za wcześnie jeszcze na deklarowanie zmian w ustawie o funduszach emerytalnych. Planuje jednak, że nowela ustawy wejdzie w życie już w połowie 2002 r.

— Większość zmian dotyczy drobnych spraw. Trzeba skorelować ustawę o OFE z ustawą o ubezpieczeniach społecznych, aby rozwiązać choćby kwestię martwych rachunków. Zmiany dotyczą też regulacji związanych z procedurą postępowania w UNFE. Wszelkie reformy muszą dać jednak wymierne korzyści klientom OFE — podkreśla Krzysztof Pater.

Okiem eksperta

Odpisy podatkowe to dobry pomysł

Jak będzie możliwość dokonania odpisów podatkowych w przypadku PPE, to muszą być one także dopuszczalne w indywidualnych formach oszczędzania na emeryturę. Utworzenie indywidualnych kont emerytalnych byłoby więc bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wysokość odpisów powinna być jednak w obu przypadkach jednakowa.

Takie rozwiązania zwiększą chęć do długookresowego oszczędzania.

Maciej Rogala prezes PPE Konsultanci

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Powstaną indywidualne konta emerytalne