POWT-Rząd stara się osłabić złotego

opublikowano: 14-05-2002, 08:03

(Depesza uzupełniona o wypowiedzi ministra finansów)

KATOWICE/WARSZAWA (Reuters) - W poniedziałek rząd ponownie wezwał do osłabienia złotego. Zdaniem ministrów polska waluta musi osłabnąć, by wzrost gospodarczy nabrał dynamiki. Silny złoty będzie tematem wtorkowego posiedzenia rządu.

Jak powiedział w poniedziałek wieczorem minister finansów, Marek Belka na jutrzejszym posiedzeniu ministrowie będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku należałoby rozpocząć ewentualną modyfikację polityki kursowej.

"Nie będzie mowy, jaki powinien być kurs złotego i dolara, czy euro. Będzie mowa, w którym kierunku należy modyfikować politykę kursową" - powiedział w telewizji TVN Marek Belka.

"W kierunku powrotu do pewnych form interwencji na rynku, pewnych form wpływania na kurs na rynku" - dodał minister finansów.

Zdaniem Belki inicjatywa w tej sprawie należy obecnie do rządu, co wynika z ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP).

"Ustawa o NBP mówi, że ustala ją rząd (politykę kursową) w porozumieniu z RPP. Inicjatywa więc należy do rządu" - powiedział minister.

Belka uchylił się od odpowiedzi na pytanie, jak mogłyby wyglądać zmiany w polityce kursowej zaproponowane przez rząd. Powiedział jedynie:

"Można ustalić przedział, w jakim złoty może cyrkulować. Może to być przedział sztywny lub nie. Chodzi o to, aby zmniejszyć komfort inwestowania dla kapitału portfelowego".

W ostatnich tygodniach przedstawiciele rządu, z premierem Leszkiem Millerem na czele domagają się od banku centralnego osłabienia złotego, który w ubiegłym tygodniu wzrósł do najwyższego od czterech miesięcy poziomu wobec dolara. W ubiegłym tygodniu dolara wyceniano na 3,95 złotego.

Ministrowie oskarżają bank centralny o zbytnią ostrożność w obniżaniu stóp procentowych, która przyciąga do Polski kapitał portfelowy. Mocny złoty utrudnia też działanie eksporterom.

"Jestem tego samego zdania co wicepremier Marek Belka, który uważa, że kurs złotego powinien być na poziomie 4,25-4,3 do dolara" - powiedział Miller na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

"Pozycja złotego jest moim zdaniem za mocna (...), a politka RPP nie służy gospodarce" - dodał premier.

Millera poparł doradca ekonomiczny prezydenta, który wezwał bank centralny do zwiększenia poziomu ryzyka walutowego poprzez obniżenie stóp procentowych lub interwencję na rynku walutowym.

W ubiegłym tygodniu minister Belka powiedział, że z pomocą banku centralnego chce osłabić złotego o około sześć procent, do poziomu 4,25 za dolara.

Doradca prezydenta Witold Orłowski powiedział zaś w poniedziałek, że złoty jest za mocny o 10-15 procent.

"Polski rynek walutowy nie jest duży. Doprowadzenie do czasowego osłabienia złotego mieści się w granicach możliwości finansowych NBP" - powiedział Orłowski w poniedziałkowej rozmowie w Radio Zet.

"W tym momencie z punktu widzenia naszych eksporterów byłoby lepiej gdyby złoty (wobec dolara) był słabszy o 10-15 procent" - dodał.

Jak na razie bank centralny chłodno reaguje na apele rządu twierdząc, że interwencja na rynku walutowym byłaby bezużyteczna i kosztowna.

"W obecnej chwili uważam, że interwencja jest nie do przyjęcia" - powiedział Reuterowi Bogusław Grabowski, członek RPP.

Po kwietniowej obniżce o 50 punktów bazowych główna stopa procentowa w Polsce wynosi 9,5 procent i znajduje się ponad sześć punktów procentowych powyżej inflacji.

Według ministra finansów kapitał portfelowy mogłaby odstraszyć właśnie znacząca obniżka stóp procentowych. Ucięłaby ona nadzieje na kolejne redukcje.

"Najprościej byłoby obniżyć stopy procentowe, w dalszym ciągu znacząco, aby ustały wszelkie spekulacje o dalszych obniżkach. Ale RPP stosuje politykę kroczących stóp procentowych, świadomie podwyższając presję na złotego" - powiedział w TVN Marek Belka.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POWT-Rząd stara się osłabić złotego