Poznań przyciąga dzięki lingwistom

AR
opublikowano: 11-02-2018, 22:00

16 proc. menedżerów dużych firm chciałoby ulokować kapitał w stolicy Wielkopolski.

Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań — wszystkie te miasta coraz mocniej rywalizują już nie tylko z Warszawą, ale także z innymi europejskimi stolicami — wynika z serii raportów na temat atrakcyjności biznesowej wybranych polskich miast, publikowanych przez Antal i CBRE. Potencjalni inwestorzy, myśląc o Polsce, dostrzegają coraz większy potencjał w stolicach regionów — głównie jako miast usług dla biznesu. Najnowszy raport wskazuje słabe i mocne strony Poznania. Zdaniem autorów, tamtejszy samorząd od kilku lat konsekwentnie inwestuje w poprawę jakości życia mieszkańców oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu. Zaczęły to doceniać również zagraniczne firmy.

— Świadczy o tym postrzeganie Poznania przez inwestorów, którzy c oraz poważniej rozpatrują kandydaturę tego miasta na ulokowanie biznesu. W kontekście sektora SSC [centrów usług wspólnych — red.] i BPO [sektor usług dla biznesu — red.] oraz IT na korzyść Poznania działa brak przesycenia dużymi inwestycjami i relatywnie wyższa dostępność pracowników niż w wielu podobnie rozwiniętych ośrodkach.

Również w obszarze przemysłowym ogłoszono niedawno miliardowe inwestycje, które będą niosły za sobą pozytywne zmiany i niewątpliwie przyciągną kolejnych inwestorów. W niedalekiej przyszłości atrakcyjność biznesowa Poznania może jedynie wzrosnąć — uważa Dominik Pekról, dyrektor Antal Engineering & Operations w Poznaniu. Raport wskazuje, że mocną stroną miasta jest jego akademicki charakter. Studiuje tam 130 tys. osób, które są potencjalnymi pracownikami dużych korporacji. „W porównaniu do Trójmiasta, Łodzi i Wrocławia stolica Wielkopolski zdecydowanie przoduje pod względem kształcenia przyszłych pracowników. Najwięcej jest lingwistów (ponad 15 tys.), finansistów (niemal 15 tys.) oraz studentów IT (ponad 6 tys.)” — napisano w raporcie.

— Systematyczny rozwój istniejących już centrów usług w regionie wiąże się ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów z kompetencjami lingwistycznymi. W stolicy Wielkopolski pojawia się stosunkowo niewiele nowych inwestycji w dziedzinie SSC/BPO w porównaniu z innymi regionami, dlatego każde nowe centrum cieszy się dużym zainteresowaniem i może liczyć na znaczny odzew kandydatów do pracy — podkreśla Marta Kikulska, konsultant Antal SSC/BPO w Poznaniu. Autorzy raportu podkreślają również, że Poznań wyróżni się na tle innych miast większym potencjałem transportowym.

— Pod względem komunikacji do największych przewag Poznania z pewnością należy bardzo dobrze rozwinięty transport drogowy i autostradowe połączenia zarówno z Warszawą, Trójmiastem, jak i z Berlinem. Natomiast modernizacja linii kolejowej Poznań — Warszawa poprawi jakość transportu kolejowego, który już teraz jest na wysokim poziomie — podkreśla Piotr Pikiewicz, starszy konsultant Research & Consultancy CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Poznań przyciąga dzięki lingwistom