Poznań z 'rekordowym' projektem budżetu

PAP
opublikowano: 14-11-2017, 21:29

Ok. 849 mln zł wynieść mają w przyszłym roku wydatki na inwestycje w Poznaniu. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak przedstawiając we wtorek projekt budżetu podkreślił, że będzie to budżet "rekordowy".

Przyszłoroczne dochody miasta po raz pierwszy przekroczą 3 mld 510 mln zł; wydatki – także po raz pierwszy – będą przekraczały 3 mld 925 mln zł. Deficyt budżetowy sięgnie 415 mln zł.

"Jest to projekt rekordowy – nie tylko z uwagi na wielkość przychodów i wydatków, ale i ze względu na planowane inwestycje" - powiedział Jaśkowiak na wtorkowej konferencji prasowej.

"Poznań w przeszłości sporo inwestował, ale my od początku staraliśmy się kierować kryterium poprawy komfortu życia mieszkańców i wzrostem dochodów w przyszłości. W związku z tym inwestujemy pieniądze roztropnie – w taki sposób, by służyły mieszkańcom, ale i by w przyszłości przekładały się na większe dochody miasta” – zapowiedział.

Najwięcej pieniędzy w przyszłym roku pochłoną wydatki na oświatę - 1 mld 132 mln zł, na drogi i komunikację zbiorową - 1 mld 033 mln zł, oraz na zdrowie i politykę społeczną - 719 mln zł. Nakłady na inwestycje wyniosą 849 mln zł. W obecnym roku jest to 535 mln zł.

Inwestycje w komunikację zbiorową wzrosną o niemal 168 proc. Do największych zadań w tym zakresie należą: I etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice, przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 czerwca 1956, przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej, oraz rozpoczynający się II etap budowy systemu parkingów Park and Ride. Plan budżetu zawiera też środki na budowę ul. Folwarcznej i przebudowę mostu Lecha.

W projekcie znalazły się środki na I etap Programu Centrum, polegający na przebudowie tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta; na budowę Muzeum Enigmy, rewaloryzację placu Kolegiackiego i przebudowę Rynku Łazarskiego.

Wśród zaplanowanych na przyszły rok działań jest też m.in. modernizacja Kina Muza oraz remont zachodniego skrzydła Centrum Kultury Zamek. Projekt przewiduje też środki na powstanie Centrum Medycyny Senioralnej i Centrum Opieki Paliatywnej.

Władze miasta podkreśliły, że ponad dwa razy większe niż w tym roku mają być przyszłoroczne wydatki majątkowe na oświatę, z największą inwestycją - budową zespołu szkolno-przedszkolnego na Umultowie. Na tę inwestycję trafić ma 26 mln zł. Więcej pieniędzy zarezerwowano na mieszkalnictwo; środki z budżetu trafią m.in. na modernizację budynków komunalnych i mieszkania treningowe.

Ogółem program inwestycyjny na lata 2018-2022 został określony na kwotę 3 mld 023 mln zł, blisko 58 proc. tej kwoty pochłonąć mają zadania transportowe, głównie z zakresu transportu zbiorowego. Unijne dofinansowanie inwestycji zaplanowanych w tym czasie ma sięgnąć 1 mld 196 mln zł.

Prezydent zaznaczył, że ambicją władz miast jest m.in. jak najlepsze wykorzystanie dostępnych obecnie środków unijnych. "Wiemy, że to jest już ostatnia taka, przeznaczona dla Polski, transza. Byłoby nieroztropne, gdybyśmy po nie sięgnęli. A żeby po nie sięgnąć, musimy zwiększyć poziom zadłużenia” – powiedział Jaśkowiak.

W związku z planowanymi inwestycjami miasto zaciągnie kredyty w wysokości 768 mln zł, planowana jest też spłata 353 mln zł długu. W sumie zadłużenie miasta sięgnie 1 mld 894 mln zł. Biuro prasowe poznańskiego magistratu podało, że procentowo, w stosunku do dochodów, będzie ono mniejsze niż w roku 2014. To też dużo mniej niż zobowiązania Krakowa, Łodzi czy Wrocławia.

"Finanse miasta są stabilne, czego potwierdzeniem jest październikowa ocena naszego zadłużenia, dokonana przez Fitch. Agencja ratingowa potwierdziła utrzymanie oceny ratingowej Poznania, określającej jego wiarygodność kredytową, na poziomie A- z prognozą stabilną. To najwyższa, możliwa do uzyskania przez polskie samorządy ocena” – powiedziała skarbnik miasta Barbara Sajnaj.

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że projekt budżetu powstawał niezależnie od faktu, że przyszły rok jest rokiem wyborów samorządowych.

"Przy konstruowaniu budżetu nie kieruję się elementami wyborczymi. O kampanii wyborczej będę myślał w sierpniu lub wrześniu przyszłego roku. Tym kryterium, którym się kieruję jest dobro poznaniaków. Wierzę w mądrość wyborców, bo czyny brzmią donośniej niż słowa; istotne jest to, co robimy a nie rzucanie czegoś w roku wyborczym, bo oto może chwyci "– powiedział.

Projektem budżetu miasta na 2018 rok i aktualizacją Wieloletniej Prognozy Finansowej radni zajmą się podczas sesji zaplanowanej na 21 listopada.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Poznań z 'rekordowym' projektem budżetu