Poznański PKS będzie sprzedany

Arkadiusz Braumberger
opublikowano: 26-05-1999, 00:00

Poznański PKS będzie sprzedany

Wydział Gospodarki i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podjął decyzję o wszczęciu postępowania naprawczego w poznańskim PKS. Zarządca komisaryczny ma za zadanie uregulować stan prawny przedsiębiorstwa i renegocjować zawarte przez nie umowy, a także przygotować firmę do prywatyzacji.

Decyzja wojewody o przygotowaniu do prywatyzacji PKS w Poznaniu jest kolejną, po Gdyni i Łodzi, próbą urynkowienia firm z tej branży. Grunt pod tę operację w przypadku poznańskiej firmy ma przygotować zarządca komisaryczny.

Naprawa po szkodzie

Władze wojewódzkie w Poznaniu zadecydowały o wszczęciu postępowania naprawczego w poznańskim PKS po ujawnieniu szeregu zaniedbań kierownictwa firmy.

— Zdecydowaliśmy się odwołać dyrekcję firmy, po bezskutecznych próbach zwrócenia uwagi na zaniedbania. Kiedy po raz kolejny PKS zanotował stratę, postanowiliśmy wprowadzić do zakładu zarządcę komisarycznego. Po analizie wyszło na przykład na jaw, że umowy o dzierżawę i najem pomieszczeń w bardzo dobrych punktach Poznania były zawierane bez ogłaszanych przetargów. W tej sytuacji zarządca komisaryczny ma za zadanie uregulować stan prawny przedsiębiorstwa, renegocjować umowy, a po uporaniu się z tymi sprawami przygotować PKS do prywatyzacji — tłumaczy Adam Werschler, dyrektor Wydziału Gospodarki i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Gospodarni przewoźnicy

Wielkopolskie PKS-y w porównaniu z resztą kraju są i tak w bardzo dobrej kondycji finansowej.

— Firmy tej branży wydają się nieźle zorganizowane: PKS w Ostrowie Wielkopolskim jest obiektem zainteresowania angielskiego inwestora z branży, z kolei PKS-y z Koła i Turka prawdopodobnie się połączą, a w Pile firma jest zarządzana przez menadżera kontraktowego — wylicza Adam Werschler.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Poznański PKS będzie sprzedany