Czytasz dzięki

Pozycja propozycja

Ewa Kulesza
opublikowano: 02-10-2006, 00:00

Praca przy komputerze niebezpieczna? Tak. Ciągłe klikanie myszką czy sięganie po segregator stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa pracy podkreślają, że pracownicy biurowi podobnie jak ci wykonujący typowo fizyczne zajęcia, powinni dbać o ergonomiczne zaaranżowanie swojego stanowiska pracy. Czyli w taki sposób, aby było ono jak najlepiej przystosowane do psychofizycznych możliwości człowieka i w jak najmniejszym stopniu wpływało negatywnie na jego zdrowie.

Nie tylko krzywy kręgosłup

Pozycja siedząca oraz długotrwałe wpatrywanie się w monitor mogą stać się uciążliwe.

— Konsekwencją pracy w jednej pozycji jest niekorzystne obciążenie kręgosłupa i statyczne obciążanie mięśni tułowia — wyjaśnia Anna Bielakowska, specjalista medycyny pracy w warszawskiej przychodni Lux Med.

Natomiast brak aktywności fizycznej spowalnia krążenie oraz spłyca oddech, co powoduje niedotlenienie wywołujące zmniejszenie wydolności fizycznej i umysłowej.

— Niedostosowane krzesło może powodować zaburzenia krążenia w kończynach dolnych objawiające się drętwieniem nóg — podkreśla Anna Bielakowska.

W wyniku nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystania z klawiatury mogą pojawić się problemy z nadgarstkiem lub tzw. syndrom RSI (Repetitive Strain Injury) odczuwany jako dotkliwy, piekący ból przedramienia, ramienia, szyi i łopatki z towarzyszącym obrzękiem, usztywnieniem, a niekiedy bezwładem doprowadzającym do niezdolności do pracy.

— Jedna z moich koleżanek, wysoko opłacana specjalistka, nabawiła się takiej dolegliwości. Przyczyną była nieodpowiednio dopasowania wysokość krzesła w stosunku do wysokości biurka. Wskutek tego przez kolejne trzy miesiące była niezdolna do pracy — dzieli się wspomnieniami Stefan Kowalski, konsultant firmy doradczej FPA Group.

Zmęczenie wzroku spowodowane pracą z monitorem może występować pod postacią subiektywnych odczuć, jak: zamazywanie obrazu lub czytanego tekstu, światłowstręt, niemożność długiego czytania, pieczenie, zaczerwienienie, bóle oczu, bóle i zawroty głowy.

— Uważa się, że dyskomfort wzroku występujący przy różnych rodzajach pracy z monitorami ekranowymi jest przemijający i nie powoduje trwałego uszkodzenia. Jednak fakt utrzymywania się dolegliwości przez nawet kilka godzin od zaprzestania pracy jest bardzo uciążliwy dla pracownika — zauważa Anna Bielakowska.

Jak temu zapobiec

Jak zapobiegać rodzącym się zagrożeniom? Wbrew pozorom wystarczy zadbać o kilka ważnych szczegółów.

— By uniknąć problemów związanych z bólami kręgosłupa, niektórzy z naszych pracowników korzystają z ustawionych na biurkach półek biurowych. Dzięki temu, by sięgnąć po jakiś dokument muszą jedynie wyciągnąć ramię — stwierdza Julia Kozak, associate director agencji PR Fleishman-Hillard.

A komputer?

— Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu operatora w pozycji siedzącej lub niżej — podpowiada Joanna Kamińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Najkorzystniej jest, gdy komputer stoi bokiem do okna, a minimalna odległość ekranu od oczu powinna być równa półtorakrotnej długości przekątnej monitora.

Fotel powinien być wyposażony w kółka i mieć możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360 stopni.

— Powinien posiadać także regulację wysokości w zakresie min. 40-50 centymetrów, licząc od podłogi, regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie pięciu stopni do przodu oraz 30 stopni do tyłu — kontynuuje Joanna Kamińska.

Stanowisko powinno być ustawione symetrycznie — monitor powinien być na wprost pracownika, tak by nie było skrętu tułowia podczas wykonywania pracy, który zwiększa obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.

— Ważne jest również to, by podczas pracy opierać przedramiona na biurku lub regulowanych podłokietnikach, a plecy opierać o oparcie krzesła — podpowiada Joanna Kamińska.

Warto także posługiwać się podkładkami żelowymi do myszki, by w ten sposób ochronić nadgarstek przed nadmiernymi obciążeniami. Z kolei sposobem na problemy z oczami jest wyposażenie pracowników w ekrany LCD. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba ekrany starego typu zaopatrzyć w filtry niwelujące szkodliwe promieniowanie.

Warto zadbać

Większość pracodawców zapewnia niezbędne minimum bądź nie zastanawia się nad ergonomią stanowisk pracy, zasłaniając się argumentacją dużych kosztów. A troska o zdrowie pracownika często wynika jedynie z obawy przed konsekwencjami niestosowania obowiązujących przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 roku.

Jednak warto przyłożyć się w tej dziedzinie — nie tylko w celu uniknięcia restrykcji prawnych.

— Kiedy pracownik ma wygodne stanowisko pracy, to nie robi sobie częstych przerw na kawę czy papierosa. A więc jego efektywność i rzeczywisty czas pracy rosną — stwierdza Stefan Kowalski z FPA Group.

Z drugiej strony, ergonomii nie można traktować jako gwarancji sukcesu.

— To, że ktoś będzie miał podstawki pod nadgarstki, nie zagwarantuje jeszcze napisania świetnego projektu — zauważa Julia Kozak z Fleishman-Hillard.

Specjaliści zauważają pewien postęp w tej dziedzinie. Coraz więcej przedsiębiorstw zaopatruje się w odpowiedni sprzęt — ekrany LCD, filtry, które ograniczają odbijające się światło oraz poprawiają kontrast i ostrość obrazu.

— Liczne firmy kupują również żelowe podkładki pod myszkę i nadgarstek oraz podkładki przed klawiaturę, które wymuszają prawidłowe ułożenie dłoni i zmniejszają ryzyko powstania zespołu ciśnienia nadgarstka oraz syndromu RSI — informuje Sebastian Sitnicki, właściciel firmy Essi zajmującej się między innymi sprzedażą produktów zapewniających dobrą ergonomię biurowych stanowisk pracy.

Prym wiodą tu międzynarodowe korporacje.

— Być może są one bardziej świadome zagrożeń i chorób wynikających z wieloletniej pracy z komputerem oraz tego, że ergonomia wpływa na komfort i wydajność pracy — przypuszcza Sebastian Sitnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Kulesza

Polecane