Pożyczki oszlifują turystyczne perełki

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Wsparcie zwrotne powinno zaostrzyć maluchom apetyt na inwestycje. Jego zdobycie będzie łatwiejsze.

Rusza nowa transza finansowania z programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowy z kolejnymi instytucjami finansowymi, które rozdzielą między firmy pulę 50 mln zł. Dotychczas ponad 100 małych i średnich graczy z makroregionu Polska Wschodnia skorzystało z preferencyjnych pożyczek. Otrzymali oni łącznie 21,7 mln zł. Najczęściej przeznaczali wsparcie na projekty związane z rozbudową bazy noclegowej i infrastruktury rekreacyjnej.

— Rodzima branża turystyczna rośnie i ma coraz większy wpływ na polską gospodarkę. W 2017 r. jej udział w tworzeniu PKB wyniósł 6 proc. Prognozy wskazują, że w kolejnych latach poszybuje on w górę. Nie tylko nasz kraj odwiedza coraz więcej obcokrajowców, ale również Polacy coraz chętniej korzystają z krajowej oferty turystycznej — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Dlatego MIR chce wspierać rozwój firm działających w tym sektorze i popularyzować turystyczne perełki w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

— Makroregion Polska Wschodnia ma wielki potencjał naturalny i kulturowy. To nie tylko Puszcza Białowieska, rozlewisko Biebrzy, szlak Wielkich Jezior Mazurskich i prastare Góry Świętokrzyskie, ale również bogate w historię miasta, jak Przemyśl, Lublin czy renesansowy Zamość. Warto też wspomnieć o zamku w Krasiczynie i Pałacu Branickich w Białymstoku, a także o miejscu historycznym — Polach Grunwaldu. Aby ten potencjał został w pełni wykorzystany, uruchomiliśmy preferencyjne pożyczki na rozwój turystyki w regionie — zaznacza Adam Hamryszczak.

Pieniądze będą przyznawać wybrani przez BGK pośrednicy finansowi. Są to: działający na Podlasiu Fundusz Wschodni, Działdowska Agencja Rozwoju, Lubelska Fundacja Rozwoju, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości z woj. świętokrzyskiego i podkarpacka Agencja Rozwoju Regionalnego MARR.

Do pół miliona zł

Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK, zwraca uwagę na nowości w programie, dzięki którym jeszcze więcej firm świadczących usługi turystyczne, skorzysta ze wsparcia. — Będziemy je oferować również przedsiębiorcom, którzy prowadzą lub planują uruchomić biznes w jednym z pięciu województw wschodniej Polski, a ich działalność gospodarcza jest zarejestrowana w innej części kraju. Na pożyczki mogą liczyć również przedstawiciele biznesu, którzy są już ich beneficjentami — wyjaśnia Przemysław Cieszyński.

Każda firma ma szansę na finansowanie w wysokości do 500 tys. zł. Będzie mogła je otrzymać na pięć lat, a w niektórych przypadkach — nawet na siedem. Warunkiem jest m.in. kwota zaciągniętej pożyczki, która musi być wyższa niż 250 tys. zł, a wydatki na roboty budowlane stanowią 50 proc. wsparcia. Co ważne, wysokość i terminy spłat mogą uwzględniać sezonowy charakter realizowanych projektów. Oprocentowanie pożyczek wyniesie od 1,85 proc. do 2,15 proc., a wymagany wkład własny — 20 proc. wartości przedsięwzięcia.

— Przedsiębiorcy, których obiekty mają status miejsca przyjaznego rowerzystom lub prowadzą firmę nie dłużej niż dwa lata, dostaną jeszcze lepsze warunki. Program przewiduje również sześciomiesięczną karencję w spłacie kapitału — tłumaczy Adam Hamryszczak.

Szeroka gama

Jakie przedsięwzięcia mają szansę na wsparcie? M.in. inwestycje dotyczące budowy i rozbudowy bazy noclegowej, gastronomicznej, sportowo- -rekreacyjnej, uzdrowiskowej i kulturalnej. O pożyczki mogą powalczyć również rękodzielnicy i rzemieślnicy, producenci oraz sprzedawcy żywności ekologicznej i wyrobów regionalnych.

Beneficjentem programu jest m.in. podkarpacka firma „Karpatka”, działająca w branży gastronomicznej. Jej właścicielka, Małgorzata Kozłowska, podkreśla, że zdobycie wsparcia jest łatwe, a instytucje współpracujące z BGK szybko je przyznają. [DZ] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy