Pozywam smog

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-06-2018, 22:00

Sąd w Rybniku oddalił powództwo Oliwera Palarza, który domagał się odszkodowania od skarbu państwa za zaniedbania, które doprowadziły do złej jakości, powietrza w Polsce.

Sąd w Rybniku oddalił powództwo Oliwera Palarza, który domagał się odszkodowania od skarbu państwa za zaniedbania, które doprowadziły do złej jakości, powietrza w Polsce. Według sądu prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym człowieka wynikającym z art. 23 Kodeksu cywilnego. Proces rozpoczął się dwa lata temu. 30 maja 2018 r. zapadł wyrok. Oliwer Palarz, jeden z założycieli Rybnickiego Alarmu Smogowego, zapowiedział apelację.

— Jesteśmy przygotowani na to, że sprawa znajdzie finał dopierow Europejskim Trybunale w Strasburgu — mówi rybniczanin.

W marcu 2018 r. w Warszawie ruszyła akcja, w ramach której różne osoby składają pozwy przeciwko skarbowi państwa lub konkretnym gminom za zaniedbania dotyczące stanu powietrza.

— W pozwach opieramy się na uzasadnieniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i aktualnych badaniach — podkreśla Radosław Górski, którego kancelaria reprezentuje osoby biorące udział w akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Pozywam smog