PPK przysłużą się milenialsom

opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Im dłużej będziesz oszczędzać, tym więcej odłożysz na starość. To w zasadzie jedyny pewnik dotyczący PPK

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) przeanalizowały skutki wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Z analizy wynika, że osoba partycypująca przez całą swoją karierę zawodową w PPK może oczekiwać, że — przeciętnie rzecz biorąc — za każdy 1 zł wpłacany z własnej kieszeni, otrzyma z powrotem po zakończeniu oszczędzania 3 zł, po uwzględnieniu inflacji, co będzie efektem zarówno wzrostu wartości inwestowanych pieniędzy, jak również dopłat ze strony pracodawcy i państwa.

— Należy mieć na uwadze fakt, iż jest to forma dodatkowego oszczędzania, która z założenia ma pełnić uzupełniającą rolę w stosunku do świadczeń emerytalnych z systemu powszechnego. W związku z tym nie należy spodziewać się, iż partycypacja w PPK ze składką wynoszącą 3,5 proc. wynagrodzenia może pozwolić np. na podwojenie poziomu konsumpcji przez cały okres życia na emeryturze w stosunku do udziału wyłącznie w systemie bazowym, gdzie składka emerytalna wynosi 19,52 proc. Oczekiwania co do efektów oszczędzania powinny być współmierne do skali finansowego zaangażowania w ten proces — podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP i ekspert CALPE.

Młodszy uzbiera więcej

Podstawowy model działania PPK zakłada, że po pieniądze będzie można sięgnąć ukończywszy 60 lat, 75 proc. oszczędności otrzyma się w miesięcznych ratach wypłacanych przez 10 lat, a jedną czwartą jednorazowo na samym początku. Wypłaty te będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

Przy takim modelu, osoba urodzona w 1970 r., zarabiająca przeciętną pensję (obecnie prawie 4,6 tys. zł brutto), której wpłata na PPK będzie na minimalnymustawowym poziomie, czyli 3,5 proc. zarobków, otrzyma niespełna 9 tys. wypłaty jednorazowej i 224 zł co miesiąc. Jeśli jednak przyszła na świat 10 lat później lub po pieniądze z PPK sięgnie dopiero w 70. roku życia, będzie to 19,6 tys. zł i 491 zł co miesiąc (w cenach stałych z 2016 r.). Dzisiejszy 28-latek może jednak liczyć na 32,5 tys. zł jednorazowo i 812 zł co miesiąc, nawet jeśli sięgnie po pieniądze z PPK w wieku 60 lat.

Łukasz Kozłowski przypomina jednak, że okres, w którym będzie zachodzić potrzeba korzystania ze zgromadzonego za sprawą PPK kapitału będzie w większości przypadków znacząco przekraczał 10 lat, przez które mają być wypłacane raty. Rodzi o konieczność zachowania dyscypliny przy dysponowaniu wypłatami.

Więcej od PKB

Rachunek opiera się na założeniu, że stopa zwrotu PPK będzie o jedną piątą wyższa od wzrostu PKB. Ekspert FPP i CALPE przyznaje, że relacja pomiędzy stopami zwrotu na rynkach akcyjnych a dynamiką PKB nie jest jednoznaczna oraz stała w czasie i przekroju wszystkich krajów, z drugiej strony zwraca jednak uwagę, że w ostatnich 100 latach na rynkach rozwiniętych zwrot z inwestycji w akcje (stanowiące ważną składową portfeli inwestycyjnych funduszy emerytalnych) znacząco przewyższał tempo wzrostu gospodarczego. Również dotychczasowe wyniki OFE przewyższają nominalny wzrost PKB. W swojej analizie przyjął więc, że realna stopa zwrotu PPK w 2020 r. przewyższy inflację o 3,1 pkt. proc. Z czasem będzie jednak malała, by w latach 2050-2060 wynosić 0,9 pkt. proc. ponad inflację.

— To pochodna spadku dynamiki PKB, związanej ze starzeniem się społeczeństwa i co za tym idzie — spadkiem liczby ludności w wieku produkcyjnym, oraz zbliżania się polskiej gospodarki do poziomu gospodarek wysokorozwiniętych, co samo siebie przełoży się na spadek dynamiki PKB — tłumaczy Łukasz Kozłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane