PPKS Warszawa: nowi chętni do zakupu firmy

Krzysztof Kluska
opublikowano: 27-11-2001, 00:00

PKS Polonus, spółka założona przez pracowników PPKS Warszawa, zamierza wziąć udział w prywatyzacji państwowego przewoźnika. Niechętnie widzą oni w przedsiębiorstwie inwestora branżowego — obawiają się zwolnień.

Przybywa chętnych do zakupu PPKS Warszawa, jednego z największych przewoźników w kraju. Kolejnym kandydatem (spółką interesuje się Polski Express) jest PKS Polonus. To nowa spółka, utworzona przez dyrekcję PPKS Warszawa oraz praktycznie całą załogę przedsiębiorstwa.

Wojewoda mazowiecki złożył wniosek w sprawie prywatyzacji przedsiębiorstwa do Ministerstwa Skarbu Państwa. Liczy, że MSP zgodzi się na bezpośrednią prywatyzację firmy. Nieoficjalnie szacuje się wartość stołecznego przewoźnika na kwoty od 30 do 70 mln zł.

Według informacji Michała Guzowskiego, dyrektora ds. przekształceń własnościowych w PPKS Warszawa, oraz członka zarządu PKS Polonus, pracownicy firmy chcą podobnie jak inni zainteresowani złożyć ofertę do MSP.

— Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z inwestorami kapitałowymi, którzy są gotowi wspomóc nasze działania od strony finansowej — informuje Michał Guzowski.

Dyrekcja PKS Polonus nie chce ujawniać, kim są potencjalni partnerzy finansowi firmy.

— Możemy zapewnić, że nie są to firmy działające w branży przewozowej. O inwestorach branżowych na razie nie myślimy — dodaje dyrektor Guzowski.

Zarząd PKS Polonus nie liczy na specjalne traktowanie przez MSP.

— Naszym małym atutem jest fakt, że w przeciwieństwie do inwestorów branżowych nie zwolnimy sporej części załogi i nie podniesiemy bezrobocia. Poza tym kierujemy tym przedsiębiorstwem, osiągając nie najgorsze wyniki finansowe. W ubiegłym roku firma osiągnęła przychody na poziomie 31 mln zł, a zysk netto przekroczył 770 tys. zł — mówi Michał Guzowski.

Poza Polskim Expressem, według nieoficjalnych informacji PPKS Warszawa interesuje się Connex, właściciel firmy Rapid- Bus, działającej na stołecznym rynku przewozowym.

Jeszcze przed sprywatyzowaniem przewoźnika zmieniła się dyrekcja. Nowym dyrektorem PPKS Warszawa został Tadeusz Trzaska. Na razie nie wiadomo nic o planach nowego zarządu firmy.

Zarówno przedstawiciele konkurencyjnych firm działających w branży przewozowej, jak i PKS Polonus są zgodni, że największy na Mazowszu PPKS wymaga inwestycji. Na razie nie wiadomo jednak, ile firmy zainteresowane zakupem przedsiębiorstwa zamierzają przeznaczyć na rozwój spółki po zakończeniu prywatyzacji. Zdaniem Andrzeja Wasiaka, prezesa Polskiego Expressu, szczególny nacisk trzeba będzie położyć na rozwój sieci dystrybucji biletów, która obecnie jest zbyt mała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PPKS Warszawa: nowi chętni do zakupu firmy