PPL schodzą do defensywy

Marta Filipiak
opublikowano: 05-05-2006, 00:00

Porty regionalne czekają zmiany właścicielskie. Potrzebują inwestycji, więc potencjalni udziałowcy są ostrożni.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) powinno wkrótce stać się akcjonariuszem mniejszościowym w regionalnych portach lotniczych. Tak wynika z zapowiedzi Eugeniusza Wróbla, sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. Zmiany właścicielskie dotyczyć będą przede wszystkim lotnisk w Krakowie-Balicach, Poznaniu-Ławicy i Szczecinie-Goleniowie. Tam bowiem PPL jest obecnie właścicielem większościowym.

Nie tylko samorząd

W podkrakowskich Balicach w rękach PPL jest nieco ponad 85 proc. spółki zarządzającej lotniskiem. Nabywaniem udziałów jest zainteresowany samorząd.

— Co do kierunku działań, to bardzo dobra decyzja. Trzeba jednak rozważyć wszystkie możliwe sposoby przejmowania — mówi Witold Śmiałek, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Najkorzystniejszą opcją dla władz lokalnych byłoby nieodpłatne przejęcie udziałów w lotnisku. Porty regionalne jednak pilnie potrzebują środków na rozwój, a taki wariant niewiele zmieni ich sytuację. Wygląda jednak na to, że nie wszędzie władze lokalne są pierwsze w kolejce do przejmowania udziałów.

— Samorząd nie ma środków na tego typu inwestycję. Udział PPL jednak wkrótce spadnie, ale dzięki Agencji Mienia Wojskowego, która wniesie aportem tereny należące dotychczas do wojska — wyjaśnia Krzysztof Pawłowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica, gdzie PPL posiada 63,64 proc.

Dodaje przy tym, że PPL i tak jest udziałowcem biernym, więc wejście do spółki kolejnego właściciela, który nie będzie się zajmował zarządzaniem portu, operacyjnie nic nie zmieni.

Na tym jednak się nie skończy, ponieważ minister deklaruje, że docelowo PPL powinien w ogóle opuścić struktury właścicielskie portów w regionach.

Dwie nowe spółki

Jednocześnie PPL jest właścicielem, oprócz warszawskiego Okęcia, 100 proc. portów Zielona Góra-Babimost oraz Rzeszów-Jasionka. I od dłuższego czasu deklaruje przekształcenie tych lotnisk w osobne spółki. Na razie trwa wymiana listów intencyjnych.

— Jesteśmy gotowi do utworzenia tych spółek na początku przyszłego roku — zapowiada Artur Burak, rzecznik PPL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu