Czytasz dzięki

PPP doprowadza ciepłą wodę do czynszówek

opublikowano: 06-07-2017, 16:30
aktualizacja: 06-07-2017, 16:44

PPP w obszarze efektywności energetycznej to najrentowniejsza forma realizacji inwestycji dla polskich miast i gmin - twierdzi Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, która obsługiwała niedawne postępowanie o wybór partnera prywatnego w Sosnowcu.

Sosnowiec poradził sobie z problemem starych mieszkań komunalnych, w których warunki życia lokatorów pozostawiają wiele do życzenia, w nietypowy sposób. W ramach umowy o PPP o wartości ponad 10 mln zł zmodernizowane zostaną tam  23 budynki komunalne.

Rafał Cieślak
Zobacz więcej

Rafał Cieślak Fot. ARC

– Inwestycja w Sosnowcu to modelowe rozwiązanie w obszarze gospodarki energetycznej budynków w formule PPP – mówi mec. Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, która obsługiwała postępowanie o wybór partnera prywatnego w tej gminie.

W czerwcu Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu zawarł umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym z  Zakładami Energetyki Cieplnej. Przedmiotem umowy jest "energomodernizacja budynków na osiedlu Juliusz stanowiących zasób lokalowy miasta Sosnowiec wraz z wieloletnim zarządzaniem gospodarką cieplną". W ramach porozumienia partner miasta zaprojektuje i wykona instalacje centralnego ogrzewania i doprowadzenia ciepłej wody użytkowej, a potem przez 9 lat będzie zarządzać  z gospodarką cieplną i usługami utrzymania technicznego w budynkach komunalnych obejmujących ponad 570 lokali mieszkalnych, czerpiąc z tego korzyści majątkowe.

 – Partner prywatny odpowiada nie tylko za finansowanie inwestycji oraz jej realizację, ale również po jego stronie pozostaje zarządzanie infrastrukturą - wyjaśnia Cieślak.

Jego zdaniem to niewątpliwa zaleta tego typu projektów, zwłaszcza w przypadku budynków komunalnych, ponieważ większości polskich gmin nie stać na budowę nowych mieszkań.

 –  Naturalnym kierunkiem zdaje się prowadzenie działań modernizacyjnych  – wyjaśnia.

Zaznacza też, że - jego zdaniem - inwestycje w poprawę gospodarki energetycznej generują długofalowe oszczędności, w związku z czym coraz więcej miast się na nie decyduje. W tym roku na inwestycje związane z energomodernizacją budynków w formule PPP zdecydowały się już między innymi władze miasta Zgierz i gminy Wiązowna.

 – Nieraz podkreślałem, że PPP w obszarze efektywności energetycznej to najrentowniejsza forma realizacji inwestycji dla polskich miast i gmin. Również w przypadku Sosnowca współpraca władz miasta z partnerem prywatnym z całą pewnością zaowocuje wieloma korzyściami, w tym przede wszystkim poprawą warunków mieszkaniowych użytkowników lokali oraz obniżeniem zużycia energii i związanych z tym kosztów – podsumowuje ekspert.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane