PPP w Rudzie Śląskiej nie wypaliło

opublikowano: 11-09-2016, 22:00

Inwestorzy powiedzieli „pas”. Żaden nie zgłosił się do postępowania na wybór partnera do budowy mieszkań komunalnych.

Postępowanie na wybór prywatnego partnera do budowy około 100 mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej zostało unieważnione — wynika z informacji opublikowanych na stronach urzędu miasta. Powód? Inwestorzy zignorowali ofertę.

Urząd miasta przygotowywał się do tego zamówienia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) od co najmniej pół roku. W dialogu technicznym brało udział kilka firm, m.in. znany w całej Polsce deweloper Warbud. Podczas rozmów, które trwały od kwietnia do sierpnia, przedstawiciele miasta chcieli poznać oczekiwania rynku. Do udziału w ostatecznym postępowaniu zaproszone były te same podmioty, z którymi wcześniej rozmawiano.

Pomysł był ciekawy, choć nie pierwszy taki w Polsce. Miasto zaoferowało grunt, na którym potencjalny inwestor miał zrealizować przedsięwzięcie za własne pieniądze. W zamian mógłby zarządzać budynkami przez 25 lat i czerpać z tego tytułu korzyści finansowe.

Po upływie ćwierć wieku budynki weszłyby do zasobu gminy. Władze miasta chciały, by w pierwszej kolejności powstało mniej więcej 100 mieszkań o powierzchni około 50 m kw., składających się w większości z dwóch pokoi z kuchnią lub aneksem kuchennym. Prywatny partner miałby także wybudować niezbędną infrastrukturę, drogi dojazdowe, miejsca postojowe i chodniki. Co się nie udało?

Zdaniem ekspertów budowa mieszkań komunalnych w formule PPP to z zasady ryzykowny pomysł.

— Aby taka inicjatywa odniosła sukces, ważna jest jedna sprawa: to, czy ryzyko popytu będzie leżało po stronie partnera prywatnego, czy samorządu. Chodzi o to, czy to samorząd będzie wynajmował te powierzchnie od wykonawcy i dalej udostępniał osobom, które mogą się o nie starać, czy będzie to robiła prywatna firma. Do tej pory w takich postępowaniach gminy starały się przenosić większość ryzyka na stronę prywatną. Natomiast de facto to gmina jest odpowiedzialna za realizację polityki mieszkaniowej na swoim terenie. Doświadczenie pokazuje, że podmioty prywatne nie chcą akceptować przejęcia ryzyka popytu, bo w przypadku takich inwestycji nie można mówić o wynajmie czy sprzedaży na zasadach komercyjnych — mówi dr Sławomir Listkiewicz, ekspert od PPP.

Z naszych informacji wynika, że magistrat w Rudzie Śląskiej nie podjął na razie decyzji o ewentualnym wznowieniu procedury.

PPP nadal jest rzadkością na mapie polskich inwestycji. Po wejściu w 2008 r. w życie Ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym z sukcesem zrealizowano u nas zaledwie 113 przedsięwzięć w tej formule — wynika z danych Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Nie oznacza to jednak, że władze samorządowe nie biorą takiego rozwiązania w ogóle pod uwagę: w tym samym czasie ogłoszono 427 ogłoszeń o postępowaniach na wybór prywatnego partnera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu