PPPrzebite 3 mld zł

Anna Pronińska
opublikowano: 16-06-2011, 00:00

Nie do wiary. Szykują się projekty PPP za 15 mld zł! Niech uda się chociaż połowa...

Na razie udaje się tylko co siódma inwestycja w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale jest szansa na przełom

Nie do wiary. Szykują się projekty PPP za 15 mld zł! Niech uda się chociaż połowa...

Poznań ogłosił przetarg na budowę spalarni za 700 mln zł w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Dzięki temu wartość projektów PPP w Polsce przebiła barierę 3 mld zł, bo w 2009 i 2010 r. wyniosła 2,4 mld zł netto — wynika z danych Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (IPPP). Niestety, większość tych kwot ma (jeszcze) wirtualny charakter: do tej pory udało się podpisać zaledwie 12 kontraktów za 373 mln zł. I to głównie dzięki jednemu — budowie term gostynińskich za 285 mln zł.

— Minęły ponad dwa lata od wejścia w życie ustawy o PPP i koncesji, a atmosfera wokół partnerstwa nie jest sprzyjająca. Poza tym wszyscy nadal uczą się nowych przepisów — tłumaczy Agnieszka Ferek, radca prawny z Hogan Lovells.

— To czas nauki dla strony publicznej i prywatnej. Po pierwszym okresie dość znacznych rozbieżności następuje zbliżenie stanowisk. Strony zaczynają rozumieć wzajemne oczekiwania. To daje nadzieję, że coraz więcej projektów będzie kończyło się zawarciem umowy — uważa Bartosz Korbus z IPPP.

Jego zdaniem, samorządy będą rozpoczynały mniej projektów PPP z pożytkiem dla ich jakości i realności. Taką tezę potwierdzają liczby: w 2010 r. ukazało się 51 ogłoszeń o przetargach, a w ciągu pięciu miesięcy tego roku — 11. Rośnie natomiast ich wartość: w tym roku sięga 1,16 mld zł, przy czym największym kontraktem jest właśnie budowa poznańskiej spalarni, o którą ubiega się aż 11 firm i konsorcjów.

Przetarcie szlaku

Zdaniem Agnieszki Ferek, dobrze rokują duże projekty PPP.

— To planowane obwodnice (np. most we Wrocławiu), spalarnie i autostrady. Mają szansę dzięki dobremu przygotowaniu, a także wsparciu administracji publicznej. Tak będzie ze spalarniami, które ma dofinansować Bruksela, a ich realizację pilotuje m.in. resort rozwoju regionalnego — dodaje Agnieszka Ferek.

— Samorządy wciąż czekają na projekty PPP, które zainicjuje lub wesprze strona rządowa. Przygotowanie dużych pilotażowych inwestycji, takich jak planowana w tym modelu autostrada A1 czy spalarnie odpadów, wpłynie w sposób znaczący na rozwój PPP w Polsce — mówi mecenas Iga Lis z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Według najnowszych danych IPPP, strona publiczna planuje lub już rozpoczęła przygotowania do kolejnych 108 projektów za ponad 15 mld zł. Ale na otwarcie szampana za wcześnie: ze wszystkich ogłoszonych postępowań do tej pory unieważniono lub odwołano niemal 40 proc. Głównie z powodu braku zainteresowania sektora prywatnego. I tylko jedno na siedem kończyło się podpisaniem umowy (14 proc.).

Ciągła niepewność

IPPP podkreśla, że odsetek postępowań, które nie dochodzą do skutku, świadczy o konieczności lepszego przygotowania projektów.

— Najważniejsze jest jasne i przejrzyste uregulowanie kwestii zaliczania zobowiązań wynikających z umów PPP do zobowiązań sektora publicznego oraz zasad opodatkowania tego typu transakcji. Ważne będzie stworzenie zasad, na jakich projekty PPP mogą być dotowane —uważa Bartosz Korbus.

IPPP przepytał samorządy o zalety i wady PPP. Do zalet zaliczyły możliwość pozyskania dodatkowego kapitału i sfinansowanie inwestycji bez obciążania limitów długu. Wątpliwości nadal budzą: ryzyko wzmożonych kontroli i utraty władztwa nad majątkiem, a także brak przejrzystości procesu inwestycyjnego. W 2009 r. miasta widziały także ryzyko sporów politycznych.

373

mln zł Tyle są warte umowy w PPP i koncesji podpisane w latach 2009-10...

2,4

mld zł ... choć taka była wartość wszystkich ogłoszonych postępowań przetargowych...

15

mld zł ... a takiej wartości projekty mogą być zrealizowane w kolejnych latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu