Praca dla kierownika

Marta Biernacka
27-06-2005, 00:00

W centrach kompetencyjnych zagranicznych korporacji jest praca dla kierowników i liderów projektów.

Działy personalne centrów badawczo-rozwojowych i kompetencyjnych międzynarodowych korporacji pracują na pełnych obrotach. Coraz więcej firm przenosi do nas swe działy IT, księgowość, czy finanse. Poszukiwani są inżynierowie oprogramowania oraz kadra menedżerska średniego stopnia. Można zarobić od 9 do 14 tys. zł brutto.

Pilnie zatrudnię

We wrocławskim Centrum Rozwoju Oprogramowania Siemensa w 2000 roku pracowało kilkanaście osób, dziś — 640, w przyszłym roku zatrudnienie wzrośnie do 850.

— 10-15 proc. pracowników to menedżerowie projektowi i produktowi. Pierwsi kierują zespołami, sekcjami, a drudzy badają rynek pod kątem nowych produktów. Takich właśnie ludzi poszukujemy. I programistów — mówi Krzysztof Kuliński, dyrektor centrum Siemensa.

Na stronie internetowej Motoroli wisi ogłoszenie o naborze do firmowego krakowskiego Centrum Oprogramowania. Katarzyna Reinfuss, która prowadzi rekrutację, od początku roku co miesiąc przyjmuje ponad 20 osób.

W 1998 roku, kiedy Motorola rozgościła się w stolicy Małopolski, w Centrum było 13 osób. Długoterminowe plany rozwoju zakładały, że w ciągu kilku lat ich liczba ma wzrosnąć do 500. Na początku 2005 r. cel ten osiągnięto.

— Do końca roku utworzymy 200 kolejnych miejsc pracy. Korporacja sypie zleceniami i projektami jak z rękawa. Musimy powiększać zespół, żeby nadążyć — informuje Katarzyna Reinfuss.

Oferta Motoroli dotyczy m.in. programistów, starszych inżynierów oprogramowania, liderów projektów. Mile widziane są kobiety.

— Stanowią 7 proc. ogółu zatrudnionych, chcemy, aby było to 20 proc. — mówi Katarzyna Reinfuss.

Capgemini centrum kompetencyjne we Wrocławiu otworzyło w lipcu 2004 r. Obecnie jest tam zatrudnionych 50 osób, a do końca roku ma ich być około 150. W łódzkim Accenture w najbliższych latach do 80 osób dołączy jeszcze 220. Podobnie sytuacja wygląda w innych tego typu centrach w Polsce.

Wymagania i zarobki

— Poszukujemy ludzi ze znajomością różnych języków programowania. Metodologii i organizacji pracy projektowej nauczą się na szkoleniu w Niemczech. Potem rozpoczną pracę w naszym centrum kompetencyjnym we Wrocławiu. Niezbędny jest język niemiecki — mówi Irmina Rek-Izdebska, menedżer ds. personalnych w Capgemini.

W Motoroli trzeba znać angielski. Do pracy na wyższych stanowiskach wymagana jest m.in. praktyczna znajomość języka C/C++, wyższe wykształcenie na kierunkach takich jak informatyka, telekomunikacja, automatyka, fizyka, elektrotechnika oraz doświadczenie zawodowe. Nowo zatrudniony inżynier oprogramowania może liczyć na około 4-5 tys. zł. O wysokości płac menedżerskich Motorola milczy.

— U nas szeregowy pracownik dostaje 5 tys. brutto, kierownicy projektów — dwa razy więcej — mówi Krzysztof Kuliński z Siemensa.

Z danych Hewitt Associates, firmy analizującej m.in. rynek płac wynika, że najczęściej menedżerowie z branży IT zarabiają od 9 do 14 tys zł. Ci zatrudnieni przy dużych projektach nawet 20 zł.

W Polsce działa 20 centrów kompetencyjnych i badawczo-rozwojowych. Będzie ich więcej.

— Inwestorami kolejnych będą głównie Amerykanie. Połowa projektów należy do firm, które są już obecne w Polsce, ale jeszcze nie mają tu swoich centrów. Powstanie łącznie 5300 nowych miejsc pracy! — mówi Sebastian Mikosz, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W międzynarodowych korporacjach Polska (obok Indii, Chin, Czech i Singapuru) ma reputację dobrego miejsca do lokowania tego typu inwestycji.

Według niektórych szacunków do 2010 r. liczba zatrudnionych w centrach wzrośnie do nawet 0,5 mln osób. Będą to głównie informatycy, inżynierowie i księgowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Praca dla kierownika