Czytasz dzięki

Pracę dostaniesz w sklepie… online

opublikowano: 02-06-2020, 22:00

W czasach, gdy wiele sektorów zwalnia, rosnąca branża e-commerce może stać się cenionym pracodawcą.

Według danych GUS za kwiecień handel detaliczny skurczył się o 23 proc. rok do roku, ale w tym samym czasie segment e-commerce rósł. Przykładem są sklepy internetowe korzystające z oprogramowania Shoper, które poprawiły ubiegłoroczny wynik sprzedaży o 122 proc. — najszybciej w kategorii delikatesy, czyli w placówkach z asortymentem spożywczym. To skutek izolacji spowodowanej przez pandemię — w ostatnich miesiącach wielu polskich konsumentów po raz pierwszy zrobiło codziennie zakupy przez internet.

Krajowy handel online rozwijał się w ostatnich latach o około 18 proc. rocznie. To imponujące tempo, ale wrażenie powinny zrobić dopiero wyniki na koniec 2020 r. Wiele wskazuje na to, że dynamika rozwoju rynku będzie dwukrotnie wyższa od dotychczasowej, a to oznacza, że sprzedaż internetowa napędzi też tworzenie miejsc pracy. Tylko się cieszyć, zważywszy na wzrost stopy bezrobocia, który w kwietniu osiągnął 5,8 proc. (najwyższy poziom od marca 2019 r.).

Nie bądźmy jednak w gorącej wodzie kąpani — masowe rekrutacje w e-commerce nastąpią, ale nie natychmiast. Obecnie zyskuje outsourcing.

— Duża część internetowych sprzedawców na początku działa samodzielnie i dopiero gdy rozkręcą swój biznes, decydują się na zatrudnienie pracowników. Wcześniej wiele usług, w tym postawienie strony WWW i dostawy, zlecają na zewnątrz — zwraca uwagę Oliwia Tomalik, menedżer ds. marketingu w krakowskiej firmie Shoper.

A jak rekrutacje związane ze sprzedażą online wyglądają dzisiaj? W serwisie Pracuj.pl najwięcej stanowisk pracy czeka na chętnych w województwie mazowieckim(27 proc.).

Dużo wakatów jest również w województwach małopolskim (12 proc.), wielkopolskim (11 proc.) i dolnośląskim (9 proc.). Poszukiwane są głównie osoby z doświadczeniem: 65 proc. anonsów dotyczy specjalistów, 12 proc. — koordynatorów i menedżerów, a tylko 2 proc. — stażystów lub praktykantów. Dane o ofertach pracy pokrywają się z mapą polskiego e-commerce przygotowaną przez Shopera, według której prawie połowa polskiego e-handlu koncentruje się w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim.

Sprawdź program webinaru "Logistyka w e-commerce jako źrodło przewagi konkurencyjnej", 29 czerwca, 13:00 >>

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane