Pracodawca zapłaci za majstra

Marek Goliszewski
opublikowano: 09-03-2007, 00:00

Projekt ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową wprowadza odpowiedzialność zbiorową. Pracodawca ponosiłby odpowiedzialność za czyny popełnione przez inne osoby działające na jego rzecz lub w jego imieniu. Dodatkowo popełnienie jednego czynu będzie karane podwójnie — odpowiedzialność za popełnienie czynu poniesie także sprawca na podstawie odpowiednich przepisów karnych oraz pracodawca na podstawie projektowanej ustawy.

Prezydencki projekt przewiduje ogromne kary pieniężne dla pracodawców — do 100 tys. zł w razie wykroczenia oraz do 20 mln zł w razie stwierdzenia popełnienia przestępstwa. Zawiera także propozycje zmian przepisów innych ustaw, w tym kodeksu pracy, zaostrzających kary i odpowiedzialność za przestępstwa lub wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W szczególności istotnie zwiększono wysokość kar za wykroczenia przewidziane w kodeksie pracy.

Naszym zdaniem, rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy są zbyt daleko idące. Poza przyjęciem wspomnianej zasady odpowiedzialności zbiorowej projekt ma też inne mankamenty. Reguluje problemy uregulowane już w obowiązujących ustawach, co wprowadza szkodliwy zamęt prawny. Zastrzeżenia może też budzić tworzenie oddzielnej ustawy dla ochrony praw pracowniczych z kontekstem „złego” pracodawcy. Nie służy to ani budowie poprawnych relacji pracodawca pracownik, ani zaufaniu między nimi.

Marek Goliszewski

prezes Business Centre Club

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Goliszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu