Pracodawcy kontra resort zdrowia

16-09-2014, 00:00

Propozycja Ministerstwa Zdrowia, aby do leczenia zaćmy kwalifikowała określona ostrość widzenia, jest bardzo kontrowersyjna — uważają Pracodawcy RP.

Będzie też miała negatywny wpływ na działalność przedsiębiorców i możliwość wykonywania pracy przez zatrudnionych. Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, podkreśla, że schorzenie to stwarza wiele problemów pracownikom. W 2013 r. z uwagi na zaćmę jedna osoba przebywała na zwolnieniu lekarskim średnio ok. 22 dni, co przy ponad 17 tys. zwolnieniach daje w sumie 400 tys. dni „chorobowego”. Przyjęcie nowego kryterium kwalifikacji do operacji może pozbawić wielu pracowników prawa do świadczeń gwarantowanych, a co za tym idzie, do wykonywania dotychczasowej pracy. Dotyczy to szczególnie zawodowych kierowców, osób pracujących na wysokości powyżej 3 m, obsługujących pulpity sterownicze, zatrudnionych w centrach kontroli, operatorów sprzętu drogowego, budowlanego, robót ziemnych i wielu innych urządzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pracodawcy kontra resort zdrowia