Pracodawcy oszczędzą na wstępnych badaniach

30-04-2013, 00:00

Badania od poprzedniego pracodawcy będą respektowane w nowej firmie. Będą zmiany w art. 229 kodeksu pracy.

Będzie można przyjmować do pracy nowych pracowników na podstawie ważnego i aktualnego (od poprzedniego pracodawcy) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Na razie zapowiada to przyjęty już przez rząd kolejny pakiet założeń deregulacyjnych autorstwa Ministerstwa Gospodarki (MG). Kiedy dokładnie wejdą w życie te przepisy, jeszcze nie wiadomo. Nie ma jeszcze projektu konkretnych przepisów. Zgodnie z procedurami, propozycję nowelizacji odpowiednich ustaw powinno przygotować Rządowe Centrum Legislacji, na podstawie zaakceptowanych przez Radę Ministrów założeń.

Według założeń przyszłej ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej, proponowana zmiana w kodeksie pracy (art. 229) nie powinna dotyczyć jedynie pracowników zatrudnianych w szczególnych gałęziach gospodarki, np. spożywczej, medycznej, ratowniczej oraz transporcie lądowym, morskim i lotniczym. W pozostałych przypadkach resort gospodarki uważa za konieczne zdjęcie z pracodawców obowiązku kierowania na wstępne badania osób, które zajmą stanowiska wymagające wykonywania takich samych obowiązków i w takich samych warunkach, w jakich pracowały one u poprzedniego pracodawcy.

„Ostatnio pracownicy bardzo często zmieniają pracodawcę, dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować koszty administracyjne, które się z tym wiążą” — napisano w uzasadnieniu do założeń czwartej już deregulacji MG.

— Wskazane zmiany niewątpliwie pozwolą na bardziej elastyczne kształtowanie polityki zatrudnienia, w pierwszym przypadku dając przedsiębiorcy możliwość pozyskiwania pracowników na szerszym obszarze, a w drugim ograniczy jego koszty związane z przeprowadzaniem badań. Umożliwi to także podejmowanie zatrudnienia przez osoby posiadające aktualne badania bez konieczności ich powielania — ocenia Maciej Kowalski, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pracodawcy oszczędzą na wstępnych badaniach