Pracownicy bez granic

DCZ
opublikowano: 11-07-2008, 00:00

Prawie 76 proc. Polaków twierdzi, że chętnie przeprowadziliby się, gdyby gdzie indziej zaoferowano im lepsze perspektywy zatrudnienia.

Prawie 76 proc. Polaków twierdzi, że chętnie przeprowadziliby się, gdyby gdzie indziej zaoferowano im lepsze perspektywy zatrudnienia.

Chęć rodaków do migracji za pracą rośnie — wynika z badania „Mobilność zawodowa w Polsce”, przeprowadzonego przez Manpower. Jeszcze kilka lat temu tylko 39 proc. Polaków chciało zmienić miejsce zamieszkania z powodu pracy. Teraz jest takich prawie 76 proc., w tym 32,7 proc. deklaruje chęć zamieszkania gdziekolwiek na świecie.

— Mobilność polskich pracowników potwierdza trend globalny — około 3 proc. populacji żyje i pracuje daleko od domu. Liczba migrantów nigdy nie była wyższa niż obecnie. Polscy pracownicy stali się częścią globalnego rynku pracy, a gotowość do przemieszczania potwierdza, że czują się pracownikami bez granic — komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower.

Ponad połowa respondentów byłaby skłonna przeprowadzić się za pracą na stałe. Pytani o preferowany kraj, najczęściej wskazywali Wielką Brytanię, Niemcy, Francję i Irlandię. Ale uwaga — na drugim miejscu jako miejsce dobre do pracy znalazła się Polska!

Dla 93,8 proc. motywacją do zmiany miejsca zamieszkania w celach zawodowych są względy finansowe. Na kolejnych miejscach znalazły się: możliwość rozwoju zawodowego, możliwość nauki obcego języka i lepsze perspektywy zatrudnienia.

W badaniu udział wzięły 1164 osoby z Polski (a ponad 29 800 z 27 krajów), które wypełniły ankietę online. Najwięcej migrujących pracowników pochodzi z Chin, USA, Indii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Najwięcej pracowników rozważyłoby mobilność zawodową na Filipinach (96 proc.), w Irlandii i Brazylii (po 93 proc.), Portugalii, Kolumbii, Meksyku (po 92 proc.) i w Peru (90 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu