Praga Północ stawia na budownictwo komercyjne

Agnieszka Janas
opublikowano: 03-07-2001, 00:00

Praga Północ stawia na budownictwo komercyjne

Praga Północ upatruje swojej szansy w przystępnych cenach gruntów oraz dogodnym połączeniu z centrum Warszawy. Opracowywane plany miejscowego zagospodarowania terenu powinny ułatwić inwestowanie w nieruchomości, a tym samym rozwój budownictwa mieszkaniowego, usługowego i biurowego. W opracowaniu są plany rewitalizacji starej części dzielnicy.

Dzielnica Praga Północ może stać się w najbliższej przyszłości atrakcyjnym terenem inwestycyjnym. Jednym z głównych czynników mogących zaktywizować dzielnicę jest jej bardzo dobre połączenie komunikacyjne zarówno z historycznym, jak i ścisłym centrum. Dużą rolę w polepszeniu warunków transportu odgrywa nowy most Świętokrzyski. Kolejnym atutem Pragi Północ są niższe niż na lewobrzeżnej stronie miasta ceny gruntów, kształtujące się w granicach od 260 do 1100 zł za mkw. przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Władze dzielnicy spodziewają się w najbliższym czasie zwiększonego zainteresowania zakupem wolnych powierzchni oraz nieruchomości, tym bardziej że szybko kurczy się obszar pod inwestycje po drugiej stronie Wisły.

— Uważamy, że budowa biurowca Centrum Milenium była dobrym posunięciem. Niższa cena, za którą zakupiliśmy grunt, dała nam możliwość oferowania przystępnych stawek za wynajem powierzchni. Spodziewamy się wynajęcia do końca roku co najmniej 60 proc. budynku. Praga Północ jest dzielnicą z przyszłością. Tu planowane jest zaplecze dla białych kołnierzyków, czyli inwestycja Port Praski — twierdzi Anna Stawny, marketing executive Platan Group.

Port Praski jako teren przeznaczony pod wielopiętrową zabudowę mieszkaniową oraz inwestycje handlowe, biurowe i rekreacyjne uważany jest przez władze gminy za jedną z lokomotyw, która mogłaby przyciągnąć inwestorów. Doprowadzenie tu drugiej linii metra i wybudowanie stacji w ciągu 10 lat zaktywizuje także tereny otaczające tę inwestycję. Trwają negocjacje dotyczące zakupu terenu Port Praski przez firmę Pol-Mot, powiązaną z Elektrimem. Ze względu na nie wyjaśnioną sytuację własnościową części gruntu, strony zgodziły się odwlec finalizację umowy z końca marca do końca sierpnia 2001. Władze dzielnicy mają nadzieję, że dojdzie do porozumienia i inwestycja będzie realizowana.

Praska starówka i sądy

Jedną z inicjatyw podejmowanych przez władze dzielnicy w porozumieniu z władzami gminy jest projekt rewitalizacji ul. Ząbkowskiej, reklamowanej jako praska starówka, za względu na jej historyczny charakter. Obowiązkiem ewentualnego inwestora będzie zachowanie pierwszej, historycznej linii ulicy z układem fasad budynków i ciągiem komunikacyjnym. Terenem inwestycyjnym są podwórka, oficyny oraz środki kamienic. W przypadku tych ostatnich konieczne jednak będzie uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków na częściowe wyburzenie. Za przykład może posłużyć kamienica przy Kijowskiej 3, którą inwestor Platan Group włączył w całość projektu Centrum Milenium i przebudował w środku na nowoczesny biurowiec.

Kolejną inicjatywą są budowy prowadzone w Golędzinowie: budynki mieszkalne dla policji oraz zespół budowli należących do sądów, obsługujących prawobrzeżną część stolicy. Inwestycje te mogłyby zapoczątkować w tym miejscu powstanie ośrodka administracyjno-mieszkaniowego.

Mocne punkty

Praga Północ może pochwalić się zaawansowanymi opracowaniami planów zagospodarowania terenu.

— Obecnie mamy objęte planami 75 proc. dzielnicy, którą podzieliliśmy na siedem części. Gotowe są już cztery plany do realizacji w tym roku: Golędzinów-Śliwice (kwartał rondo Starzyńskiego-Wisła-Trasa Toruńska-Jagiellońska), Nowa Praga (11 Listopada-Jagiellońska-al. Solidarności-Wisła-Rondo Starzyńskiego), Nowa Praga II (Namysłowska-11 Listopada-Jagiellońska-al. Solidarności-Wisła-rondo Starzyńskiego) oraz Szmulowizna Wschodnia (al. 1000-Lecia (wschodnia część obwodnicy śródmiejskiej)-al. Solidarności-nasyp kolejowy na Targówku do Dw. Wschodniego). Na etapie zaawansowanych projektów są następne 2 plany: Dworzec Wschodni i Praga Centrum, a ostatni plan Port Praski nie zaakceptowany w Gminie Centrum czeka na odblokowanie przez burmistrza — wyjaśnia Armin Tomicki, naczelnik Wydziału Architektury, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Warszawa Praga Północ.

W planach, zakładających rozwój pod względem budownictwa mieszkaniowego, usługowo-handlowego, rekreacyjnego oraz biurowo-administracyjnego, pominięto wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Władze dzielnicy uważają, że takie inwestycje zabijają lokalny handel, odbierają miejsca pracy oraz źle wpływają na lokalne tradycje.

— Gdyby nowelizacja ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych weszła w życie wcześniej, prawdopodobnie nie doszłoby do realizacji takich inwestycji jak HIT czy Carrefour wraz z Dworcem Wileńskim. Nadrzędnym celem jest tu utrzymanie historycznego kształtu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy przy jednoczesnym podniesieniu jej walorów — podkreśla Armin Tomicki.

Ustalenie w planach przebiegu ulicy Nowokijowskiej (od Trasy Świętokrzyskiej przy moście Świętokrzyskim przez Port Praski do wylotu na ul. Targową na wysokości ul. Kijowskiej) umożliwi odblokowanie terenów rezerwowanych do tej pory pod jej budowę, a które przeznaczone będą pod zabudowę usługowo-mieszkaniową. Istnieje też możliwość dogęszczenia terenów (wstawianie „plomb”) wzdłuż ul. Starzyńskiego, projektowanej trasy 1000-Lecia i ul. Nowokijowskiej. Jeśli Daewoo-FSO, właściciel fabryki sprężyn motoryzacyjnych przy ul. Wojnickiej, zdecyduje się na planowane zbycie tego terenu, będzie to także miejsce przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.

Podstawowe bolączki

Podstawową inicjatywą władz dzielnicy powinno być stworzenie spójnego strategicznego planu rozwoju. Jak podkreśla Jacek Rymkiewicz, pełnomocnik zarządu ds. rewitalizacji zabudowy praskiej Urzędu Dzielnicy Warszawa Praga Północ, taki plan powinien obejmować lata do 2020 r. Powinny w nim być zawarte informacje niezbędne dla zainteresowanych działalnością na tym terenie. Obecnie zainteresowane inwestowaniem firmy zmuszone są zbierać wiadomości dotyczące swojego projektu w kilku wydziałach urzędu dzielnicy.

Ponadto Praga Północ jest uważana za dzielnicę niebezpieczną, a przez to mało atrakcyjną. Władze dzielnicy w trosce o poprawę bezpieczeństwa przygotowują plan monitorowania najbardziej newralgicznych miejsc, gdzie zostanie zainstalowanych 48 kamer.

Kolejnym punktem zapalnym jest teren Bazaru Różyckiego. Projekty usunięcia targowiska i wybudowania na jego miejscu centrum handlowego wywołały lawinę protestów handlowców. Sprawę rozwiązano połowicznie, podpisując miesiąc temu z użytkownikami bazaru umowę dzierżawy na trzy lata.

— Nie widzę szansy rozwoju tego obszaru jako terenu handlowego. Racjonalnym posunięciem byłoby zachowanie nazwy i postawienie budynków mieszkalnych i np. ciągu sklepików — wyjaśnia Jacek Rymkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Praga Północ stawia na budownictwo komercyjne