Praktycy radzą debiutantom:

Artur Szymański
opublikowano: 02-02-2004, 00:00

Jacek Socha przewodniczący KPWiG

Każda spółka wybierająca się na giełdę powinna jeszcze przed podjęciem stosownej uchwały na WZA skonsultować się z fachowcami. Powinny to być osoby działające na rynku kapitałowym. Wtedy będzie wiadomo, z jakich pośredników trzeba będzie skorzystać. Kolejny etap to nawiązanie z nimi kontaktu i określenie wstępnych warunków współpracy. Spółka powinna wiedzieć jeszcze przed uruchomieniem całego procesu decyzyjnego, jak ma wyglądać stosowna uchwała WZA, jak skonstruować ofertę i przeprowadzić emisję. Zachęcam nowe spółki do wchodzenia na giełdę, bo teraz jest na to najlepszy moment.

Andrzej Sopoćko wiceprezes GPW

Wszystko wskazuje na to, że rok 2004 będzie sprzyjał wchodzeniu spółek na giełdę. Szacuję, że na GPW może zadebiutować nawet do 30 nowych firm. Tylko dzięki giełdzie mała spółka może obecnie zdobyć duży kapitał na rozwój.

Banki coraz mniej chętnie będą udzielać kredytów małym firmom, ponieważ wiąże się to z większym ryzykiem niż kredytowanie dużych jednostek. Natomiast pozyskanie środków za pośrednictwem giełdy jest relatywnie tanie, zwłaszcza dla małych firm.

Jarosław Dominiak prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Chciałbym ostrzec spółki wybierające się na giełdę, że inwestorzy nie są już tak łatwowierni jak kiedyś. Nie przyjmują bezkrytycznie optymistycznych planów i zapowiedzi dobrych wyników. Przeciwnie — uważnie patrzą na ręce osobom z władz firm. By przekonać ich do zakupu akcji swoich firm, muszą oni przedstawić filozofię rozwoju spółki najlepiej z harmonogramem kolejnych emisji. Inaczej nie sprzedacie akcji, bo inwestorów nie interesują już firmy dokonujące jednorazowego skoku na kasę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Praktycy radzą debiutantom: