Praterm zerka na termometr

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 31-01-2005, 00:00

Giełdowa przygoda Pratermu, dystrybutora i producenta ciepła, trwa już blisko dwa miesiące. Na razie fajerwerków nie widać. Ostatni raz 20 zł, czyli cenę z oferty publicznej, inwestorzy widzieli 10 stycznia. Choć ostatnie dni nieco poprawiły wycenę debiutanta, ale towarzyszyły temu niewielkie obroty. Łagodna zima, która pod koniec ubiegłego roku musiała osłabić przychody spółki, przypomniała inwestorom, że wyniki Pratermu są uzależnione m.in. od nieprzewidywalnej pogody.

Z oferty publicznej Praterm uzyskał 90 mln zł, które miały posłużyć do zwiększenia udziału w rynku z 4 do 15 proc. Z prywatyzacją ciepłowni, od której uzależniony jest rozwój Pratermu, jest jednak podobnie jak z pogodą — trudno ją przewidzieć. Jeszcze w grudniu Praterm przejął PEC z Lidzbarka Warmińskiego. Po dokonaniu badania odstąpił jednak od oferty na PEC z Zielonej Góry, a olsztyńscy radni zablokowali prywatyzację miejskiego MPEC, na którą Praterm chciał przeznaczyć 40 mln zł. W tej sytuacji ewentualna porażka w walce o Elektrociepłownię Zabrze, w której spółka ma aż trzech rywali, mogłaby podważyć tezę o przetargowej skuteczności władz Pratermu (od 2001 r. do IPO firma wygrała dziewięć z 13 rozstrzygniętych konkursów).

Mimo chwilowych kłopotów inwesto-rzy finansowi lubią papiery spółki. Do funduszy z grupy BZ WBK, które po sprzedaży części akcji w ofercie publicznej pozostają głównym akcjonariuszem, dołączyły trzy OFE z 13,5-proc. udziałem w kapitale na koniec grudnia. Trzy inne fundusze inwestycyjne przekroczyły już próg 5 proc. głosów, co łącznie daje finansowym ponad połowę kapitału Pratermu. Ponad 10 proc. głosów mają też dwaj członkowie zarządu. Prezes Edward Kowalewski w ostatnich dniach dokupił jeszcze pakiet 1,2 tys. akcji. Obok relatywnie niskiego kursu (17,8 zł), być może skłoniła go do inwestycji wreszcie prawdziwa zima, która powinna pomóc wycenie w powrocie powyżej 19 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Praterm zerka na termometr