Prawo budowlane pod lupą

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 26-02-2008, 00:00

Z raportu Banku Światowego wynika, że uzyskanie pozwolenia na budowę zajmuje w Polsce 308 dni i wymaga 30 procedur.

Z raportu Banku Światowego wynika, że uzyskanie pozwolenia na budowę zajmuje w Polsce 308 dni i wymaga 30 procedur.

Nasz kraj odstaje pod tym względem od innych państw OECD — Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupiającej 30 wysokorozwiniętych i demokratycznych krajów. Zdobycie pozwolenia na budowę zajmuje tam średnio 153 dni i wymaga 14 procedur.

Z opracowaniem Banku Światowego — raportem „Doing Business” — zapoznała się nadzwyczajna komisja sejmowa Przyjazne Państwo, w której skład wchodzi czterech posłów Platformy Obywatelskiej, trzech Prawa i Sprawiedliwości i jeden Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przewodniczy jej Janusz Palikot z Platformy Obywatelskiej.

Najlepiej zlikwidować

Bank Światowy przedstawił takie propozycje usprawnienia prawa budowlanego, jak załatwianie wszystkich spraw związanych z pozwoleniami na budowę w „jednym okienku” oraz ograniczenie odwołań w procesie uzyskiwania pozwoleń. Eksperci Banku Światowego uważają jednak, że najlepszym sposobem uproszczenia procesu inwestycyjnego pozostaje likwidacja pozwoleń na budowę. Zamiast tego wszystkie gminy byłyby zobowiązane do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego swoich terenów. Wtedy wystarczyłoby tylko zgłoszenie prac budowlanych przez inwestora.

Będzie dyskusja

Zdaniem posłów z komisji Przyjazne Państwo, większość propozycji banku jest możliwa do zrealizowania. Na kolejnych posiedzeniach ten temat będzie więc omawiany.

Do tej pory komisja przygotowała listę 150 zmian w przepisach, znoszącą „absurdy biurokratyczne”. Janusz Palikot ocenia, że na początku kwietnia komisja skieruje pierwszą partię zmian do pierwszego czytania w Sejmie, a już w maju sto zmian powinno wejść w życie. Listę konsultowano z kilkudziesięcioma organizacjami. Komisja współpracuje również z rządem i resortem finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane